Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Nenechajte sa oklamať konšpiračnými teóriami: Vďaka týmto SIEDMIM krokom odhalíte tie nepravdivé!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (6)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LOUISIANA - Konšpiračné teórie sú takmer všade a prenikajú do mnohých oblastí nášho života. Ako sa dá zistiť a overiť ich pravdepodobná nepravdivosť? Profesorka Colleen Sinclairová z Centra sociálneho výskumu a hodnotenia na Štátnej univerzite v Louisiane vám ponúkne niekoľko spôsobov, ako si overiť pravdivosť udalosti, ktorú ste videli alebo ste o nej počuli.

Ľudia veria falošným konšpiračným teóriám z rôznych dôvodov. Ak sa však medzi ostatnými šíria účelovo vytvorené informácie, ako máme vedieť, čo sa naozaj deje? V spleti lží, právd alebo poloprávd sa môžete zorientovať aj vďaka výsledkom výskumu sociálnej psychologičky Colleen Sinclairovej, ktorá sleduje zavádzajúce naratívy. Toto sú jej odporúčania publikované v časopise The Conversation:

Krok 1: Vyhľadajte dôkazy

Skutočné sprisahania sa potvrdili, pretože existovali dôkazy. Príkladom sú obvinenia z 90. rokov minulého storočia, ktoré uvádzali, že tabakové spoločnosti vedeli, že cigarety sú nebezpečné a tieto informácie tajili, aby zarobili peniaze. Vedecké štúdie napokon naozaj preukázali súvislosti medzi tabakom a rakovinou. V súdnych prípadoch sa objavili firemné dokumenty s internými zápisnicami , ktoré poskytli dôkazy o tom, čo vedenie vedelo. Nepodložené konšpiračné teórie však nemajú dostatok dôkazov. Namiesto toho používajú zopár prvkov, pri ktorých by ste mali spozornieť. Sú to:

  • Odmietajú tradičné zdroje dôkazov a tvrdia, že sú zapletené do sprisahania.
  • Tvrdia, že nemajú chýbajúce informácie, pretože ich niekto skrýva, a to napriek tomu, že nie všetky fakty sú po udalosti úplne známe.
  • Napadanie zjavných nezrovnalostí ako dôkazov lží.
  • Nadmerná interpretácia nejednoznačnosti ako dôkazu: Lietajúci objekt môže byť neidentifikovaný, ale je to niečo iné ako identifikovať ho ako mimozemskú loď.
  • Používanie slovných formulácií, a to najmä tých, ktoré sú nejasne pripísané, ako napríklad: „ľudia hovoria“ alebo „kamarát môjho bratranca niečo zažil“.
  • Pripisovanie vedomostí tajným posolstvám, ktoré dokáže pochopiť len pár vyvolených a ich podsúvanie namiesto dôkazov, ktoré sú jasné a zrozumiteľné pre všetkých.

 

Nenechajte sa oklamať konšpiračnými
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Krok 2: Overenie tvrdenia

Zástancovia konšpiračných teórií často predkladajú len dôkazy, ktoré potvrdzujú ich myšlienku. Málokedy ju však podrobia skúškam logiky, argumentácie a kritického myslenia. Hoci môžu tvrdiť, že robia výskum, zvyčajne nepoužívajú vedeckú metódu. Konkrétne sa v skutočnosti nesnažia dokázať, že sa mýlia. Skeptik sa teda môže riadiť metódou, ktorú používajú vedci, keď robia výskum: Premýšľajte o tom, aké dôkazy by mohli byť v rozpore s vysvetlením a potom tieto dôkazy hľadajte. Niekedy toto úsilie prinesie potvrdenie, že vysvetlenie je správne. A niekedy nie. Rovnako ako vedec sa pýtajte sami seba: Čo by ste museli urobiť, aby ste uverili, že vaše vnímanie je nesprávne?

Nenechajte sa oklamať konšpiračnými
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Krok 3: Pozor na zamotané siete

Keď teórie tvrdia, že veľké skupiny ľudí páchajú rozsiahle aktivity počas dlhého obdobia, je to ďalší dôvod na spozornenie. Potvrdené konšpirácie sa zvyčajne týkajú malých, izolovaných skupín, ako je vrcholový manažment spoločnosti alebo jedna teroristická bunka. Dokonca aj spojenectvo tabakových spoločností s cieľom zakryť nebezpečenstvo svojich výrobkov sa obmedzovalo na osoby na najvyšších miestach, ktoré prijímali rozhodnutia a získavali platených vedcov a reklamné agentúry na šírenie svojich posolstiev.

Nenechajte sa oklamať konšpiračnými
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Do falošných sprisahaní bývajú zapletené široké vrstvy ľudí, ako napríklad svetoví lídri, mainstreamové médiá, globálna vedecká komunita, hollywoodsky zábavný priemysel a prepojené vládne agentúry. Internetový manifest Maxa Azzarella, ktorý sa v apríli 2024 upálil na schodoch newyorského súdu, sa ohradil proti sprisahaniu. Údajne do neho patria všetci prezidenti od čias Billa Clintona, sexuálny delikvent Jeffrey Epstein, dokonca aj scenáristi seriálu „Simpsonovci“. Nezabudnite na to, že čím viac ľudí pozná tajomstvo, tým ťažšie sa udržiava.

Krok 4: Hľadajte motív

Potvrdené konšpirácie rozprávajú príbehy o tom, prečo skupina ľudí konala tak, ako konala a čo chcela získať. Pochybné konšpirácie zahŕňajú veľa obvinení alebo len otázok bez toho, aby sa skúmalo, aký skutočný úžitok konšpirátori získali, najmä ak sa zohľadnia náklady. Napríklad, aký cieľ by mala NASA, keby klamala o existencii Fínska? Buďte obzvlášť podozrievaví, keď konšpirácie tvrdia, že „agendu“ má na svedomí celá sociodemografická skupina, ktorá je často marginalizovaná, napríklad „agenda homosexuálov“ alebo „moslimská agenda“. Pozrite sa tiež na to, či tí, ktorí konšpiračné teórie šíria, majú z toho nejaký prospech. Napríklad vedecký výskum identifikoval 12 ľudí, ktorí sú hlavnými zdrojmi nepravdivých tvrdení o očkovaní. Výskumníci tiež zistili, že títo ľudia z týchto tvrdení profitujú.

Nenechajte sa oklamať konšpiračnými
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Krok 5: Vyhľadajte zdroj obvinení

Ak nemôžete zistiť, kto je zdrojom konšpiračného obvinenia a ako sa niekto dozvedel to, čo tvrdí, je to ďalší dôvod na zvýšenie opatrnosti. Niektorí ľudia hovoria, že musia zostať v anonymite, pretože konšpirátori sa im za odhalenie pomstia. Ale aj tak sa konšpirácia zvyčajne dá vystopovať až k jej zdroju, napríklad až k účtu na sociálnej sieti, dokonca aj anonymnému. Časom sa anonymné zdroje buď prihlásia, alebo odhalia. Napríklad niekoľko rokov po tom, čo škandál Watergate zničil amerického prezidenta Richarda Nixona, sa ukázalo, že kľúčovým interným zdrojom bol Mark Felt, ktorý bol začiatkom 70. rokov vysokopostaveným úradníkom FBI. Identifikované bolo dokonca aj povestné „Q“ v srdci konšpiračného kultu QAnon.

Krok 6: Pozor na nadprirodzené javy

Medzi niektoré konšpiračné teórie (hoci žiadna z nich nebola dokázaná) patria paranormálne, mimozemské, démonické alebo iné nadprirodzené sily. Ľudia žijúci v 80. a 90. rokoch 20. storočia si možno pamätajú verejný strach spôsobený teóriami o existujúcich satanistických kultoch, ktoré zneužívajú a obetujú deti. Táto myšlienka nikdy úplne nevymizla. Približne v tom istom čase, možno inšpirovaní televíznym seriálom „V“, začali niektorí Američania veriť v jašteričích ľudí. Môže sa to zdať neškodné, avšak osoba, ktorá 25. decembra 2020 odpálila bombu v centre Nashvillu, zrejme verila, že Zemi vládnu jaštery, informoval Reuters. Čím bližšie má konšpirácia k vedeckej fantastike, tým bližšie je k tomu, aby bola len fikciou.

Nenechajte sa oklamať konšpiračnými
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Krok 7: Hľadajte ďalšie varovné signály

Existujú aj ďalšie prvky, ako napríklad používanie predsudkov o skupine, ktorá údajne stojí za sprisahaním, najmä antisemitské obvinenia. Ľudia opantaní konšpiráciami sa nesnažia skutočne skúmať svoje presvedčenie a často odpisujú skeptikov ako bláznov alebo ako tých, ktorí sú v tom tiež namočení. V konečnom dôsledku je to súčasť pôvabu konšpiračných teórií. Je ľahšie odmietnuť kritiku, ako pripustiť, že sa možno mýlite.

Viac o téme: VýskumZdrojeKonšpiračné teórie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu