GEELONG - Vedci zistili, že nezdravé potraviny sú spojené so vznikom viac ako tridsiatich chorôb a môžu zvýšiť riziko predčasnej smrti. Poukázali aj na to, že konzumácia ultra-spracovaných potravín, ako sú hotové jedlá a šumivé nápoje, súvisí so vznikom rakoviny, srdcovými problémami, cukrovkou 2. typu a úzkosťou.
Autori štúdie z Deakin University sa podelili o šokujúce výsledky výskumu publikovanom v časopise v časopise British Medical Journal, ktorý odhalil súvislosť medzi konzumáciou ultra-spracovaných potravín (UPF) a vznikom viacerých diagnóz. „Vieme, že tieto potraviny sa nepovažujú za zdravé, ale toto vrhá nové svetlo na to, aké škodlivé môžu byť,“ uviedla Charlotte Guptaová z Central Queensland University. Výskum zahŕňal preskúmanie zdravotných údajov a stravy takmer 10 miliónov ľudí zhromaždených v 14 samostatných štúdiách. Tím zistil, že pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby sa u ľudí, ktorí jedli veľa nezdravých potravín, zvýšila o 50 percent. Spolu s vyšším množstvom nezdravých potravín sa o 12 percent zvýšilo aj riziko vzniku cukrovky 2. typu. Pravdepodobnosť vzniku úzkosti bola až o 53 percent vyššia u ľudí, ktorí jedli najviac UPF.
Zistenia zároveň naznačili, že nezdravé potraviny môžu zvýšiť aj riziko depresie, problémov so spánkom, astmy, Crohnovej choroby a niektorých druhov rakoviny. UPF sa vzťahujú na položky obsahujúce prísady, ktoré by ľudia pri príprave domáceho jedla nepoužívali. Patria medzi ne chemické a konzervačné látky, farbivá, sladidlá, ktoré predlžujú trvanlivosť a zvyčajne majú nízky obsah vitamínov a vlákniny. Profesorka Amelia Lakeová z Teesside University označila výskum za dôležitý a uviedla, že pomôže formovať budúci výskum a politické smerovanie v oblasti ultra-spracovaných potravín a zdravia našej populácie.
Niektorí vedci však štúdiu kritizovali a spochybnili aj tvrdenie, že UPF sú vo svojej podstate zlé. Poukázali na to, že väčšina súvislostí medzi potravinami a diagnózami v skúmanej oblasti má zanedbateľný vplyv, pričom len cukrovka, obezita, rakovina prostaty a úmrtnosť zo všetkých príčin majú stredné hodnotenie kvality. Lekár Duane Mellor z Astonskej univerzity uviedol, že štatistická metodika štúdie otvára priestor na chyby a výsledky tejto analýzy nemusia predstavovať skutočný účinok. „Výsledky uvedené v tejto práci by mohli byť výrazne nadhodnotené alebo podhodnotené, pokiaľ ide o skutočnú súvislosť medzi ultra-spracovanými potravinami a zdravím,“ uviedol.
Daisy Coyleová z Georgeovho inštitútu pre globálne zdravie v Londýne však pripomenula, že pokiaľ ide o riziká UPF, štúdia poukazuje na znepokojujúcu skutočnosť. „Štatistiky sú ohromujúce a tieto potraviny môžu zdvojnásobiť riziko úmrtia na srdcové ochorenia alebo na vznik duševných porúch,“ uviedla. Výskum spojil konzumáciu ultra-spracovaných potravín s množstvom zdravotných ťažkostí. Dôvodom je skutočnosť, že tieto potraviny často obsahujú veľké množstvo nasýtených tukov, soli a cukru, a keď ich konzumujeme, v našom jedálničku zostáva menej miesta pre výživnejšie jedlo. Zároveň existuje predpoklad, že za negatívne účinky na zdravie môžu byť zodpovedné prídavné látky v týchto potravinách.
Niektoré z týchto zdravotných rizík zahŕňajú úmrtia súvisiace s rakovinou, kardiovaskulárnymi ochoreniami či srdcovými chorobami, rakovinu prsníka, pankreasu, hrubého čreva či prostaty, nádory centrálneho nervového systému, leukémiu, problémy so spánkom, úzkosť a depresiu, astmu, hypertenziu, Crohnovu chorobu, obezitu či nadváhu a cukrovka 2. typu. Celkovo tak vedci dospeli k záveru, že konzumácia ultra-spracovaných potravín môže viesť až k 32 druhom zdravotných komplikácií:
- Úmrtia zo všetkých príčin
- Úmrtia súvisiace s rakovinou
- Úmrtia súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami
- Úmrtia súvisiace so srdcovými chorobami
- Rakovina prsníka
- Rakovina (celkovo)
- Nádory centrálneho nervového systému
- Leukémia
- Rakovina hrubého čreva
- Rakovina pankreasu
- Rakovina prostaty
- Problémy so spánkom
- Úzkosť
- Depresia
- Iné stavy duševného zdravia
- Astma
- Sipot
- Prípady kardiovaskulárnych ochorení
- Úmrtie na kardiovaskulárne ochorenia
- Hypertenzia
- Hypertriglyceridémia
- Nízky HDL cholesterol
- Crohnova choroba
- Ulcerózna kolitída
- Obezita
- Hyperglykémia
- Metabolický syndróm
- Nealkoholické ochorenie pečene
- Obezita
- Nadváha
- Nadváha a obezita
- Cukrovka 2. typu