Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Pozrite sa nad svoj PUPOK, máte tam toto? Lekári prezradili, či sa dá liečiť

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LONDÝN - Spozorovali ste niekedy na svojom bruchu malú hrčku? Presnejšie medzi pupkom a dolnou časťou hrudnej kosti? Ide o jav, ktorý je známy ako epigastrická hernia a vyskytuje sa najmä u bábätiek. Objaviť sa však môže v akomkoľvek veku.

Ak ste niekedy spozorovali nad svojím pupkom malú hrčku, možno vás bude zaujímať, z čoho sa tvorí a prečo ju niektorí ľudia majú a iní nie.

Ako vzniká epigastrická hernia?

Dochádza k tomu vtedy, keď sa tukové tkanivo pretláča cez oblasť brušnej steny, ktorá je buď oslabená, alebo sa nevytvorila správne. Zvyčajne sa vyskytuje medzi pupkom a hrudnou kosťou. Je pomerne malá a možno ju pozorovať len pri činnostiach, ktoré zaťažujú brucho ako kašeľ alebo smiech. 

Pozrite sa nad svoj
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: profimedia.sk)

Prevažná väčšina epigastrických prietrží nemá príznaky, čiže je asymptomatická. V dôsledku toho môže zostať hernia nediagnostikovaná. Niekedy s ňou prichádzajú ľudia k lekárovi, pretože ich zaujíma, o čo ide. Inokedy ju zas odhalí až CT vyšetrenie, ktoré je vykonávané z iného dôvodu. Došlo však už aj k prípadom, kedy sa stala príčinou miernej až silnej bolesti. Zvyčajne išlo o stav, kedy sa tukové tkanivo, ktoré presahuje brušnú stenu, priškrtilo. Prívod krvi, a teda aj kyslíka do tkaniva, sa vtedy preruší a môže byť príčinou bolesti. 

Dá sa liečiť?

V závislosti od závažnosti a lokalizácie, celkového zdravotného stavu a úrovne fyzickej aktivity existujú zvyčajne tri možnosti liečby epigastrickej prietrže. Ak ľudia nepociťujú bolesť, liečba je zvyčajne jednoduchá a lekári budú iba sledovať, ako sa prietrž časom vyvíja. Deje sa to pozorovaním jej vonkajšej veľkosti a vyšetreniami ako ultrazvuk alebo CT. V prípade, že prietrž spôsobuje silnú bolesť, je nutná operácia. Tá môže byť plánovaná alebo urgentná, ak si lekári myslia, že sa hernia zasekla alebo zaškrtila. Počas operácie urobia rez v bruchu v mieste, kde sa nachádza a zatlačia vyčnievajúce tukové tkanivo späť na miesto. Potom ranu buď zašijú, alebo použijú kombináciu stehov a plastovej sieťky, aby ho uzavreli. 

Čo ju spôsobuje?

Epigastrická prietrž je častá u bábätiek a malých detí, ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Presná príčina jej vzniku nie je známa, hoci existujú určité faktory, ktoré zvyšujú toto riziko. Ide napríklad o zdvíhanie ťažkých bremien, prípadne inú namáhavú činnosť. V prípade epigastrickej prietrže u dospelých sú hlavnými rizikovými faktormi nadváha či predchádzajúce tehotenstvo. Obe môžu zaťažovať brušnú stenu a spôsobiť, že sa existujúci otvor časom rozšíri.  

Viac o téme: PupokPrietržHernia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu