OAKLAND - Experti tvrdia, že umelá inteligencia by mohla odhaliť rakovinu prsníka lepšie ako tradičné metódy. Potvrdil to ich výskum. Podľa odborníka ide o takzvanú čiernu skrinku umelej inteligencie, ktorá by lekárom pomohla personalizovať starostlivosť o pacientky.
Vedci tvrdia, že umelá inteligencia (AI) by mohla byť lepšia pri odhaľovaní nebezpečnej rakoviny prsníka ako tradičné metódy. Počítače presne predpovedali, či sa smrteľná choroba pravdepodobne rozšíri v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Experti ich testovali v porovnaní so štandardnými klinickými modelmi, ktoré využívajú informácie vrátane veku a rodinnej anamnézy, ako aj mamografov na posúdenie rizika pre ženy. Umelá inteligencia prekonala štandardný model pri pohľade na viac ako 18 000 žien, ktoré boli vyšetrené v roku 2016 a sledované do roku 2021. Výskumníci si ale nie sú istí, ako presne.
"AI identifikuje vynechané druhy rakoviny aj vlastnosti prsného tkaniva, ktoré pomáhajú predpovedať budúci vývoj rakoviny. Toto je čierna skrinka AI," povedal Vignesh Arasu z centra Kaiser Permanente v Kalifornii. Štúdia zverejnená v časopise Radiology skúmala údaje od Američaniek, ktoré v roku 2016 podstúpili mamografické vyšetrenie a nemali rakovinu prsníka. Vyše 4500 ženám lekári v priebehu piatich rokov diagnostikovali rakovinu. Vedci použili päť algoritmov umelej inteligencie na generovanie skóre rizika rakoviny počas jedného roka a od jedného do piatich rokov aj v akomkoľvek bode počas piatich rokov.
Všetkých päť algoritmov fungovalo lepšie než tradičný rizikový model, pokiaľ ide o predpovedanie pravdepodobnosti, že ženy dostanú rakovinu prsníka. "Modely klinického rizika závisia od zhromažďovania informácií z rôznych zdrojov, ktoré nie sú vždy dostupné. Umelá inteligencia na predpovedanie rizika rakoviny ponúka možnosť individualizovať starostlivosť o každú ženu, ktorá nie je systematicky dostupná. Je to nástroj, ktorý by nám mohol pomôcť poskytovať personalizovanú, presnú medicínu na národnej úrovni," dodal Arasu.