SAN LUIS OBISPO - Pred niekoľkými rokmi skupina vedcov dospela k prekvapivému poznatku v súvislosti s borovicami Araucaria columnaris. Pri štúdii tohto druhu, ktorý je známy aj ako Cook Pine, totiž zistili, že sa vždy nakláňa k rovníku a je pritom úplne jedno, v akej časti našej zemegule rastie. Žeby stromy týmto spôsobom prejavovali túžbu po domove?
Domovskou krajinou Araucaria columnaris je Ekvádor. Keď Matt Ritter z Kalifornskej polytechnickej univerzity písal o tomto druhu knihu, tak si všimol, že všetky stromy sú naklonené smerom na juh. Skontaktoval preto svojich kolegov v rôznych kútoch sveta a požiadal ich, aby zistili, na ktorú svetovú stranu sa nakláňajú u nich. Týmto spôsobom sa mu podarilo získať informácie o 256 stromoch na piatich kontinentoch v rôznych zemepisných šírkach. Výskum priniesol prekvapivé zistenie. "Dokázali sme, že sklon borovíc Araucaria columnaris nie je náhodný. Stromy na severnej pologuli sa nakláňajú na juh a tie na južnej pologuli na sever. Okrem toho je veľkosť sklonu výraznejšia vo vyšších zemepisných šírkach na oboch pologuliach," píšu vedci v časopise Ecology.
Tento jav nazvali rovníkový náklon. Zistili aj to, že Araucaria columnaris je naklonená vždy, keď rastie mimo svojej prirodzenej lokality. Tento fenomén sa často používa ako identifikačný znak tohto druhu. V priemere sa pozorované stromy nakláňali o 8,05 stupňa smerom k rovníku. Náklon bol výraznejší ďalej od rovníka a len deväť percent stromov sa odklonilo od predpokladaného smeru. Stromy pritom zvyčajne rastú vertikálne v reakcii na protichodné vplyvy gravitácie (gravitropizmus) a svetla (fototropizmus). "Hlavnou hypotézou molekulárneho mechanizmu gravitropizmu je to, že sedimentácia amyloplastov na aktínových mikrofilamentoch aktivuje cestu prenosu signálu, ktorá vedie k asymetrickému transportu auxínu v kmeni, čo spôsobuje jeho narovnanie rovnobežne s gravitačným vektorom," vysvetľujú autori štúdie.
V konkurenčnejšom alebo náročnejšom prostredí stromy rastú aj inými smermi, pretože sa ťahajú za svetlom. Mladé rastliny síce môžu vyrastať smerom k slnku, ale vplyvom gravitácie majú tendenciu sa počas rastu korigovať. Nie je preto jasné, prečo majú tieto borovice svoj charakteristický náklon. Odborníci ale predpokladajú, že by mohlo ísť o neschopnosť adaptácie, ktorá je ukrytá v ich genetike alebo niečo podobné. "Rastliny reagujú na svoje globálne prostredie spôsobom, ktorý ešte nie je úplne pochopený. Mechanizmy, ktoré sú základom smerového naklonenia Araucaria columnaris, môžu súvisieť s adaptívnou tropickou reakciou na uhly dopadu ročného slnečného žiarenia, gravitáciou, magnetizmom alebo akoukoľvek kombináciou týchto faktorov," uzatvárajú vedci.