BRATISLAVA - Rodičia trpiaci psychickými poruchami zvyšujú riziko autizmu u svojich detí približne dvojnásobne, uviedla vedecká štúdia, ktorú dnes zverejnil americký magazín Pediatrics.
"Náš výskum ukázal, že matky a otcovia s diagnostikovanou schizofréniou mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že ich deťom diagnostikujú autizmus," uviedla jedna z autoriek štúdie Julie Daniels z univerzity v Severnej Karolíne.
"Zistili sme aj vyšší výskyt depresie a osobnostných porúch medzi matkami, ale nie otcami," povedala vedkyňa o rodinách s autistickými deťmi. Štúdia švédskych rodín, ktorých deti sa narodili medzi rokmi 1977 a 2003, zahŕňala 1 227 detí diagnostikovaných autizmom. Vedecký tím ich porovnal s rodinami s približne 31-tisíc deťmi bez tohto ochorenia.
Autizmus je charakteristický zhoršenou sociálnou interakciou a príčiny jeho vzniku zatiaľ nie sú známe. Podľa vedcov a vedkýň je pravdepodobné, že na vzniku sa podieľa niekoľko génov, ako aj faktory vonkajšieho prostredia. Niektorí zainteresovaní tvrdia, že svoju úlohu zohráva aj očkovanie v detstve, ale väčšina odborníkov sa zhodla na tom, že je to veľmi nepravdepodobné.
"Predchádzajúce štúdie preukázali vyšší výskyt psychických ochorení v rodinách s autistickými deťmi než vo zvyšku populácie," uviedla Daniels. Spojenie medzi detským autizmom a mentálnym ochorením u rodičov bol najsilnejší v prípade schizofrénie a slabší v prípade, keď matka trpela depresiami alebo osobnostnými poruchami. Súvislosť medzi detským autizmom a rodičovskou závislosťou od alkoholu alebo drog bola slabá.
"Určenie spojenia medzi autizmom a inými psychickými poruchami môže v budúcnosti umožniť lepšie skúmanie genetických aj vonkajších faktorov, ktoré sú pre tieto ochorenia spoločné," vysvetlila Daniels význam štúdie.