Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Doktorand po 2500 rokoch rozlúštil záhadné inštrukcie, ktoré po sebe zanechal známy učenec

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

CAMBRIDGE - Inštrukcie, ktoré zanechal otec lingvistiky, sa po 2500 rokoch konečne podarilo dekódovať. Moderné chápanie jazyka je postavené na pravidlách, ktoré boli zavedené pred tisícročiami na vytváranie sanskritských slov. Doktorand tvrdí, že vyriešil nejasnosti, vďaka ktorým by počítače mohli porozumieť ľudskej reči.

Zložitosť jazykov je jednou z vecí, ktoré odlišujú ľudí od zvierat. Väčšinu času však ľudia príliš nepremýšľajú o štruktúre reči, ktorá sa organicky vyvinula. Niekedy medzi 6. a 4. storočím pred Kristom spísal indický učenec Dakṣiputra Pāṇini niekoľko pravidiel opisujúcich fungovanie sanskritu. O viac ako 2000 rokov neskôr jeho dielo čítali Európania a pomohli založiť vedu lingvistiky pre všetky ľudské jazyky. Pāṇini napísal takmer 4000 veršov opisujúcich pravidlá syntaxu a sémantiky. Jeho práca je známa najmä štúdiom toho, ako sa slová tvoria a súvisia s inými slovami z rovnakého jazyka. Ide o náuku dnes známu ako morfológia. Opísal tzv. jazykový stroj - algoritmus, ktorý bol prirovnaný k prvým počítačom Alana Turinga na vytváranie gramaticky správnych sanskritských slov. 

Po 2500 rokoch dekódoval jazykový stroj

Doktorand Rishi Rajpopat z Univerzity Cambridge tvrdí, že vo svojej práci dekódoval jazykový stroj. Stalo sa tak po neuveriteľných 2500 rokoch. Rajpopat uviedol, že jeho práca umožňuje správne použitie stroja, možno po prvý raz od Pāṇiniho smrti. To by mohlo pomôcť vo výučbe počítačov, aby rozumeli ľudskej reči. Problém, ktorý učenci odhalili pri Pāṇiniho práci, je ten, že niekedy je možné v určitej fáze tvorby slov použiť viac ako jedno z jeho pravidiel, pričom nie je zrejmý spôsob, ako určiť, ktoré presne použiť. Rajpopat sa domnieva, že chyba nie je v Pāṇinim, ale v tých, ktorí sa snažili riadiť jeho pokynmi. Pāṇini poskytol metapravidlo na určenie, ktoré pravidlo bolo použiteľné tam, kde sa uplatňujú viaceré možnosti. Podľa Rajpopata bolo toto nesprávne interpretované, možno už od začiatku. 

 

Friends, I am happy to share that the discovery I made as a doctoral student at Cambridge has been covered by multiple...

Posted by Rishi Rajpopat on Wednesday, December 14, 2022

Vyhráva pravidlo, ktoré príde neskôr

Časť toho, čo urobilo Pāṇiniho tak efektívnym, bol spôsob, akým predstavil poradie v gramatike. Učenci interpretovali jeho metapravidlo ako poučku: "V prípade konfliktu medzi dvoma pravidlami rovnakej sily vyhráva pravidlo, ktoré príde neskôr v poradí gramatiky." Rajpopat ale vyhlásil, že inštrukcia nemala odrážať poradie slov, ale ľavú a pravú stranu slova. Pravidlá, ktoré sa vzťahovali na pravú stranu slova, dostali prednosť, ale v slove ako takom žiadne poradie nie je. Keď použil toto metapravidlo, takmer vždy dosiahol gramaticky správne výsledky. 

 

Here is the my favourite article about my discovery, written by the extremely talented Tom Almeroth-Williams, and...

Posted by Rishi Rajpopat on Thursday, December 15, 2022

Vytváranie gramatických nástrojov pre jazyk, ktorý už tisíce rokov nemá rodených hovorcov, sa nemusí zdať ako niečo, čo ovplyvní životy mnohých ľudí. Sanskrit však aj naďalej zostáva vplyvným posvätným jazykom hinduizmu. Pāṇiniho práca zaujala mnohých lingvistov. Úspešná aplikácia jeho stroja by mohla inšpirovať k hľadaniu ekvivalentných algoritmov v iných jazykoch. Môže tiež ukázať, ako komunikujú ľudia a stroje. 

Viac o téme: AlgoritmusSanskritDakṣiputra Pāṇini
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu