WASHINGTON - Mladí ľudia, ktorí sa narodili v dobe internetu, sa musia vysporiadať s novodobým problémom. Digitálna stopa, ktorú po sebe zanechávajú prakticky od narodenia, im sťažuje hľadanie práce. O najprepojenejšej generácii sa dajú veľmi ľahko vyhľadať informácie, o ktoré by sa zrejme deliť nechceli.
Digitálna stopa je vytvorená z dát a informácií, ktoré po sebe zanecháva každý používateľ pri využívaní internetu. Je trvalou a nezmazateľnou súčasťou jeho online existencie. Nie je sama o sebe nebezpečná, ale môže mať negatívny vplyv na skutočný život, napríklad pri hľadaní práce. Staršie generácie pristupovali k internetu opatrnejšie, avšak generácia Z, teda dnešní dvadsiatnici, sa narodili do doby internetu.
Nástrahy online života
Výsledkom je, že ich online záznamy začali v podstate od narodenia, dlho predtým, ako začali chápať potenciálne dôsledky svojich digitálnych činov. Video stredoškoláčky shoomew na TikToku sa stalo virálnym po tom, čo zdieľala svoju skúsenosť s tým, ako prišla o potenciálnu prácu. „Zistila som, aká je digitálna stopa skutočná, pretože keď ma zavolali na pracovný pohovor, páčila som sa im, ale keď si ma overili, povedali, že ma nechcú zamestnávať.“
Pre New York Post uviedla: "Bola som veľmi šokovaná a smutná, bola to taká dobrá pozícia!" Spätne ale vie, že reputáciu si už nenapraví a v zdieľaní obsahu chce pokračovať. K videu sa vyjadrilo viac ako 7 000 používateľov, mnohí z nich boli zhrození skúsenosťou používateľky. Pýtali sa, čo robiť, aby sa vyhli podobnému osudu.
Odborník na počítačovú kriminalitu, známa ny TikToku ako chrisjr404, zostavil video s tipmi, ako firmy nachádzajú potenciálnych kandidátov online. Podľa neho existuje množstvo nástrojov, ktoré môžu použiť na prieskum digitálnej histórie - v závislosti od typu práce. „Osobne sa vôbec neobávam toho, čo uverejňujem na internete. Ak by som chcel uzamknúť svoju online prítomnosť, použil by som iné skutočné meno, používateľské meno, profilový obrázok a e-mail pre všetky svoje účty na sociálnych sieťach.“
Povedal, že existujú spôsoby, ako skryť určité podrobnosti na World Wide Web. Dodal, že spoločnosti môžu nájsť účty spojené s e-mailom napríklad pomocou nástroja Mosint a účty pod konkrétnym používateľským menom pomocou nástroja s názvom Nexfil. „Okrem toho by som nepripojil telefónne číslo k účtu na sociálnej sieti, ktorý som mal v životopise, a nenastavil by som svoje účty ako súkromné,“ pokračoval. „Nakoniec sa uistite, že keď zadáte svoje meno do Googlu, neobjaví sa nič, čo by ste nechceli nájsť.“