TEL AVIV - Biblické príbehy o vojenských ťaženiach proti kráľovstvám Izraela a Judska dostali na základe vedeckých zistení izraelských vedcov reálne kontúry. Výsledky pozorovaní zvyškov mestských sídiel a zmien magnetického poľa Zeme totiž odhalili viaceré dôkazy o ich vojenskom dobytí.
Výsledky výskumu izraelských archeológov sa zhodujú s biblickými údajmi o vojenských kampaniach proti Izraelskému a Judskému kráľovstvu. Odhalili to rekonštrukcie smeru a/alebo intenzity magnetického poľa Zeme zo spálených zvyškov nájdených na 21 rôznych miestach po celom Izraeli. Tím vedený Univerzitou v Tel Avive použil zbierku bahenných kameňov obsahujúcich minerály, ktoré pri zahrievaní reagujú na magnetické pole Zeme ako strelka kompasu a odhaľujú dôkazy o tom, či bolo niekdajšie mesto vypálené do tla.
Mestá zničila armáda aramejského kráľa Hazaela
Vedci sa opierali aj o staroveké nápisy objavené na jednotlivých miestach a text zo Starého zákona. Ich pozorovanie naznačuje, že za zničenie niekoľkých miest bola zodpovedná armáda aramejského kráľa Hazaela. Konkrétne ide o Tel Rehov, Tel Zayit, Horvat Tevet a Gath, ktorých zničenie je zaznamenané v hebrejskej Biblii. Neustále sa meniace geomagnetické pole Zeme je generované pohybom tekutého železa vo vonkajšom jadre planéty. Chráni ju pred nebezpečným žiarením a umožňuje fungovanie technológií od satelitov až po telefónne linky. Rôzne techniky datujú zničenie Gath na obdobie okolo roku 830 pred Kristom. Nedokážu ale overiť, či bol Hazael zodpovedný aj za zničenie ostatných miest.
Šéf výskumného tímu Yoav Vaknin a jeho kolegovia synchronizovali magnetické polia zaznamenané na všetkých štyroch miestach. Lenže v Tel Beth-Shean bolo zaznamenané úplne iné magnetické pole, čo naznačuje, že mesto nebolo napadnuté Hazaelom. Archeológovia sa na základe odlišností údajov domnievajú, že bolo pravdepodobne zničené v období vojenského ťaženia egyptského faraóna Shoshenqa, ktoré je opísané v hebrejskej Biblii. Nakoniec aj nápis na stene Amonovho chrámu v egyptskom Karnaku hovorí o Beth-Shean ako jednom z dobytých miest. Výskum zároveň vrhá nové svetlo na koniec Judského kráľovstva. Spoluautor štúdie Erez Ben-Yose z Hebrejskej univerzity priznáva, že o posledných dňoch Judského kráľovstva existuje veľa diskusií.
"Niektorí experti spoliehajúci sa na archeologické dôkazy tvrdia, že Babylončania ho úplne nezničili. Zatiaľ čo Jeruzalem a pohraničné mestá na judskom úpätí prestali existovať, ostatné sídla v Negeve, južných Judských horách a južnom judskom úpätí zostali takmer nedotknuté. Túto hypotézu podporujú aj magnetické výsledky, ktoré naznačujú, že za konečný zánik Judska neboli výlučne zodpovední iba Babylončania," pripúšťa Ben-Yose. Niekoľko desaťročí po tom, čo zničili Jeruzalem a Šalamúnov chrám, boli zničené mestá v Negeve, ktoré prežili babylonské ťaženie uskutočnené pravdepodobne Edomitmi, ktorí využili pád Jeruzalema. "Táto zrada a účasť na zničení miest, ktoré prežili, môže vysvetliť, prečo hebrejská Biblia vyjadruje toľko nenávisti voči Edomitom ako napríklad v proroctve Abdiáša."
Nový nástroj na archeologické datovanie
Vedci použili počas svojho výskumu archeologické nálezy zozbierané zo sedemnástich lokalít za posledných niekoľko desaťročí spolu s biblickými správami a starodávnymi nápismi. S ich pomocou mohli rekonštruovať magnetické polia zaznamenané v 21 deštrukčných vrstvách. Takto dokázali zistiť, čo sa dialo na našej planéte, ale vyvinuli aj nový nástroj, ktorý možno použiť na archeologické datovanie. Vaknin vysvetlil, že na základe podobnosti, resp. rozdielu v intenzite a smere magnetického poľa je možné buď potvrdiť alebo vyvrátiť hypotézy, ktoré uvádzajú, že konkrétne miesta boli vypálené počas tej istej vojenskej kampane. "Okrem toho sme vytvorili krivku variácie intenzity poľa v čase, ktorá môže slúžiť ako vedecký nástroj datovania, podobne ako metóda rádiokarbónového datovania," doplnil.