Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Ponurý experiment: V buši rozhádzali mŕtve telá! Teraz sledujú, ako sa rozkladajú

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Getty Images)

PERTH - V buši v Západnej Austrálii prebieha ponurý experiment, ktorého výsledky môžu v budúcnosti pomôcť kriminalistom pri vyšetrovaní brutálnych trestných činov. Na jeho priebeh dohliada docentka forenzných vied Paola Magniová. Podľa jej slov sú doterajšie dostupné techniky zamerané na rekonštrukciu vražedných udalostí stále značne obmedzené a práve takéto experimentovanie by mohlo vyšetrovateľom poskytnúť nové možnosti.

Desiatky zvieracích pozostatkov skončili v kufroch a plastových nádobách na odpad, aby boli následne umiestnené v austrálskej buši, kde podliehajú rozkladu. A hoci to znie strašidelne, nejde o žiadny zločin alebo zvrátený čin psychopata, ale o experiment forenzných technikov. Celú akciu vedie Paola Magniová z Verejnej vysokej školy Murdoch University v Perthe, ktorá uviedla, že každý rok sa nájdu desiatky mŕtvych ľudských tiel ukrytých v takzvanom „prostredí s obmedzeným prístupom.“

Ide o kufre, tašky, odpadkové koše, kufre áut, chladničky a mrazničky. „Stáva sa to, pretože páchatelia sa snažia vyhnúť ľahkému odhaleniu úradmi alebo potrebujú niečo, v čom môžu dočasne uložiť, prípadne premiestniť telo z miesta na miesto,“ vysvetlila. „Dúfame, že štúdia účinkov procesu rozkladu pomôže vyšetrovateľom na mieste činu pri rekonštrukcii vražedných udalostí  a nakoniec prispeje k dolapeniu vrahov.“

Ponurý experiment: V buši
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Rozkladajúce sa pozostatky takmer 70 mŕtvonarodených prasiatok boli jednotlivo vložené do kufrov, ako aj do plastových nádob na odpad. Podľa členov výskumného tímu ide o najväčší experiment tohto druhu na svete. V kontrolnej skupine nechali telá niektorých ošípaných vonku, aby boli vystavené vplyvom prostredia.

Vedci teraz skúmajú, ako akékoľvek zmeny teploty a vlhkosti tak vo vnútri plastových nádob a kufrov ako aj vonku, ovplyvňujú tieto mŕtve zvieratá. Pozornosť venujú mikrobiologickým a chemickým zmenám tiel a kostí a sledujú aj hmyz. Uzatvorené nádoby totiž eliminujú prítomnosť mršinových chrobákov, ktoré by inak kolonizovali telo a kládli vajíčka do akýchkoľvek otvorov rán.

Magniová uviedla, že „čas je rozhodujúci pri rekonštrukcii udalostí, aby mohli byť definovaní ľudia, miesta a motívy.“ Forenzný patológ má iba tri dni na to, aby zistil čas od úmrtia. Práve hmyz, nájdený v tele obete, môže poskytnúť informácie aj niekoľko dní, mesiacov a dokonca rokov po smrti. Experiment sa začal začiatkom zimy 2022 (na južnej pologuli) a má sa skončiť v lete, pričom výsledky budú prezentované na najväčšej svetovej forenznej konferencii vo februári 2023. Štúdia ponúka prvé údaje na analýzu tiel nájdených v takomto prostredí a poskytne „nové informácie, ktoré bude možné pridať do sady nástrojov forenzného entomológa.“

Vo svete sa doteraz uskutočnili iba tri podobné štúdie, a to v USA a Spojenom kráľovstve. Magniová sa domnieva, že údaje, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, nie sú dosť dobré na to, aby podporili vyšetrovanie trestných činov, pri ktorých boli nájdené telá v kufroch a inom prostredí, ako napríklad v plastových kontajneroch na odpad.  

 

Viac o téme: ExperimentKriminalistiForenzné vedy
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu