PARÍŽ - Dusičnany a dusitany používané najmä na konzerváciu údenín môžu byť spojené so vznikom niektorých druhov rakoviny. Upozornila na to francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť potravín (Anses) v dlho očakávanej správe. Mäsiari používajú tieto zložky na to, aby predĺžili trvanlivosť produktov a zabránili rozvoju patogénnych baktérií.
Vo februári francúzski poslanci schválili postupné znižovanie prípustného množstva dusíkatých prídavných látok v údeninách, ale kontroverzné konzervačné látky nezakázali. Text navrhol centristický poslanec Richard Ramos, ktorý v ňom vidí prvú "konkrétnu reakciu na nezdravé jedlo, ktoré sa týka hlavne tých najchudobnejších". Minister pre vzťahy s parlamentom Marc Fesneau, ktorý sa medzitým stal ministrom poľnohospodárstva, na podporu návrhu poukázal na riziko nerovnomernej kvality stravovania a fakt, že niektorí výrobcovia ponúkajú drahšie výrobky bez dusitanov.
Francúzska vláda uviedla, že kým vyhlási ďalšie opatrenia, počká na názor Anses, ktorým sa bude riadiť. Agentúra mala pôvodne svoje stanovisko zverejniť už vlani, ale rozhodnutie odložila s poukazom na zložitosť expertízy. Podľa Ramosa je teraz aj francúzske Národné zhromaždenie viac ako inokedy naklonené "novému ambicióznemu zákonu na ochranu zdravia spotrebiteľov".
Mäsiari dlho používajú nitrované zložky, aby predĺžili trvanlivosť produktov a zabránili rozvoju patogénnych baktérií, ktoré spôsobujú najmä botulizmus, čo je vážny neurologický stav, na ktorý sa v dôsledku zdravotného pokroku do značnej miery zabudlo.
Okrem toho, že aditíva dodávajú prirodzene šedej šunke jej ružovú farbu, umožňujú podľa parlamentnej správy z roku 2021 aj použitie menej kvalitného a lacnejšieho mäsa a zároveň šetria čas pri sušení. Francúzsky zväz údenárov obhajuje storočné know-how a pripomenul, že používanie dusitanov už skôr odporučila Anses na prevenciu mikrobiálnych chorôb. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá pôsobí pri Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), naopak v roku 2015 klasifikovala spracované mäso, vrátane lahôdok, ako karcinogénne.