CLEVELAND - O pandémii ochorenia COVID-19 sa už nehovorí tak intenzívne, ako napríklad pred rokom, no stále pribúdajú infikovaní jedinci. Kým niektorí sa z ochorenia vyliečia bez ďalších následkov, ďalší môžu pociťovať zdravotné problémy ešte dlho po prekonaní nákazy. Lekári najnovšie varujú pred jedným problémom, ktorý môže súvisieť s dlhodobým covidom.
Dlhodobý covid podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pokrýva širokú škálu zdravotných problémov. Medzi najčastejšie patria vyčerpanie a únava, ktorá zasahuje do každodenného života, ďalej symptómy, ktoré sa zhoršujú po fyzickej alebo psychickej námahe, a horúčka. Často sa v tejto súvislosti spomínajú aj ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť, kašeľ, bolesť na hrudníku a ťažkosti s myslením. Tieto príznaky môžu podľa odborníkov trvať viac ako štyri týždne alebo dokonca mesiace po prekonaní infekcie. Niekedy môžu zmiznúť a zas sa vrátiť.
Experti na vírusy najnovšie varujú pred symptómom, ktorý síce môžete ľahko prehliadnuť, no je spoľahlivým indikátorom dlhotrvajúceho COVID-19. "Poruchy spánku sú jedným z najčastejších symptómov, ktoré majú v týchto dňoch pacienti trpiaci postakútnymi následkami infekcie SARS-CoV-2," povedala Cinthya Penaová, špecialistka na spánok z Clevelandskej kliniky v Ohiu.
COVID-19 môže ovplyvniť cirkadiánny rytmus jednotlivca, čo priamo ovplyvňuje spánkový režim. Pacienti sa podľa špecialistky sťažujú na nespavosť, únavu, mozgovú hmlu a niektorí majú občas poruchy cirkadiánneho rytmu. Poruchy spánku s cirkadiánnym rytmom sa vyskytujú vtedy, keď vnútorné hodiny tela nezodpovedajú prostrediu. Cirkadiánny rytmus, čo je názov pre 24-hodinové vnútorné hodiny tela, riadi cyklus spánku a bdenia tela. To môže znamenať, že sa počas dňa budete cítiť unavene, no večer, paradoxne, nezaspíte.
CDC varuje, že pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti môže byť ťažké rozpoznať, čo je a čo nie je príznakom dlhodobého ochorenia COVID-19. "Zatiaľ čo väčšina ľudí s postcovidovými stavmi má dôkazy o infekcii alebo ochorení COVID-19, v niektorých prípadoch osoba s postcovidovými stavmi nemusí mať pozitívny test na vírus alebo nevie, že bola infikovaná," uviedli pracovníci CDC. Široká škála postcovidových stavov sťažuje posúdenie, či problém pochádza z infekcie koronavírusom alebo z niečoho iného.