WASHINGTON - Po počiatočných obavách sa už omikronový variant koronavírusu mnohým zdá celkom neškodný. Americká štúdia ale teraz toto hodnotenie spochybňuje. Dospela k záveru, že tento variant je rovnako nebezpečný ako jeho predchodcovia.
Omikron bol doteraz považovaný za ľahšie prenosný, ale menej závažný ako iné varianty vírusu SARS-CoV-2. To však môže byť chyba, vyplýva zo záverov najnovšej americkej štúdie. Podľa nej je totiž omikron v podstate rovnako nebezpečný ako predchádzajúce mutácie koronavírusu. "Zistili sme, že riziká hospitalizácie a úmrtnosti boli takmer totožné," vysvetľujú vedci z Massachusetts General Hospital, Minerva University a Harvard Medical School, ktorí sa podieľali na výskume.
Analýza je založená na záznamoch 130 000 pacientov s covidom-19 za posledné dva roky v rôznych krajinách. Aktuálne údaje boli očistené o rôzne demografické charakteristiky, stav zaočkovanosti a riziko úmrtia na možné základné ochorenia. "Naša analýza naznačuje, že nebezpečnosť variantu omikron môže byť taká závažná ako u predchádzajúcich variantov," píše Zachary Strasser a jeho tím.
Experti však zároveň poukazujú na možné obmedzenia ich zistení Napríklad počet zaočkovaných pacientov v nedávnych koronavírusových vlnách a celkový počet infekcií mohli byť podhodnotené vylúčením ľudí, ktorí si doma robili rýchle testy.
Štúdie, ktoré naznačujú, že omikronový variant bol menej závažný, sa predtým uskutočnili na rôznych miestach vrátane Južnej Afriky, Škótska, Anglicka a Kanady. Omikron, ktorý sa objavil na konci roku 2021, je teraz zodpovedný za veľkú časť infekcií na celom svete. Stále sa však objavujú nové podvarianty omikronu. Bioinformatik Tulio de Oliveria, ktorý pôsobí v Centre pre epidemické reakcie a inovácie v juhoafrickom Durbane, očakáva ďalšie vlny infekcií BA.1, BA.2, BA.2.12.1, BA.4 a BA.5.