TORONTO - Cieľom modelovej štúdie kanadských vedcov bolo analyzovať dlhodobé a zároveň neúmyselné následky odsunutých operačných zákrokov, na ktoré museli počas pandémie čakať onkologickí pacienti v Ontáriu. Podľa výsledkov zverejnených v časopise Canadian Medical Association Journal (CMAJ) môže spomalené tempo operácií týmto ľuďom výrazne skrátiť život.
V marci 2020 sa počet operácií nádorov a iných zákrokov znížil, aby zdravotný systém v Ontáriu zvládol pandémiu, čo viedlo k predlžovaniu čakacej doby na tieto úkony. Na základe údajov o počte onkologických operácií v tejto provincii v rokoch 2019 a 2020 simulovali autori štúdie modely, v ktorých porovnávali počet pacientov s rakovinou čakajúcich na operáciu pred a počas prvých šiestich mesiacov pandémie. Do výskumu boli zahrnutí ľudia s onkologickým ochorením prsníka, gastrointestinálneho traktu, genitourinárnych a gynekologických orgánov, hlavy, krku a pľúc.
Z výsledkov vyplýva, že pri simulovaných obmedzeniach chirurgických úkonov počas prvého polroka pandémie došlo v celej provincii k strate 843 rokov života. Najväčší podiel stratených rokov bol zaznamenaný u pacientov s neprostatickým karcinómom, ďalej s onkologickým ochorením urogenitálneho a gastrointestinálneho traktu, hlavy a krku, o ktorých je známe, že majú vysoké riziko úmrtia. "Hoci náš model bol zjednodušením rôznych trajektórií chorôb, pozoruhodné rozdiely v prežití podľa miesta ochorenia poukazujú na potrebu prijatia opatrení, ktoré by zabezpečili prioritu chirurgických zákrokov aj počas pandémie," konštatuje hlavný autor štúdie Kelvin Chan z nemocnice Sunnybrook Health Sciences Centre v Toronte. Podľa neho je potrebné zvážiť, ako by sa dalo dosiahnuť vyváženie horších výsledkov u pacientov s rakovinou s celkovými cieľmi systému zdravotnej starostlivosti.
Budúce modely by mali zahŕňať nerakovinové operácie a zároveň zohľadňovať schopnosť systému zvládnuť prudký nárast z hľadiska ľudských a fyzických zdrojov. Štúdia sa tak zaradila do rastúceho množstva pozorovaných vplyvov pandémie ochorenia COVID-19 na onkologických pacientov. "Naše zistenia poukazujú na dôležitosť stratégií založených na potrebe chirurgických zákrokov pri rakovine v čase obmedzenia," dodali vedci.