SAN FRANCISCO - Rakovina pľúc je jedným z najčastejších typov rakoviny na celom svete. Odborníci však tvrdia, že včasné odhalenie môže mať veľký vplyv na prognózu a prekonanie ochorenia. Ak si všimnete na svojej tvári tento príznak, neváhajte a zájdite za lekárom.
Opuch tváre, tiež známy ako edém tváre, nastáva, keď sa tekutina nahromadí v tkanive tváre, čo spôsobuje zápal. Aj keď môže mať benígne (nerakovinové) príčiny, niekedy môže byť príznakom rakoviny pľúc alebo non-Hodgkinovho lymfómu. Je to preto, že pľúcne nádory môžu brániť prietoku krvi v dôležitej žile v hornej časti tela známej ako horná dutá žila. Tá má za úlohu prenášať krv z hlavy, hornej časti hrudníka, krku a rúk do srdca. Keď sa zablokuje, hrozí komplikácia známa ako syndróm hornej dutej žily (SVCS).
Podľa prípadovej štúdie z roku 2018 je tento syndróm najčastejšie spôsobený rakovinou. "SVCS pozostáva zo symptómov vyplývajúcich z čiastočnej alebo úplnej obštrukcie prietoku krvi v hornej dutej žile. Väčšina prípadov je spôsobená základnou vnútrohrudnou malignitou, čo znamená rakovinovým nádorom v hrudnej kosti, hrudných stavcoch alebo rebrách, z ktorých až 95 percent má na svedomí rakovina pľúc, resp. non-Hodgkinov lymfóm," vysvetľujú odborníci.
Zatiaľ čo SVCS je veľmi často spôsobené onkologickým ochorením, opuch tváre sa môže vyskytnúť aj z iných dôvodov. Podľa portálu Healthline ho možno vysvetliť aj alergiami, preeklampsiou, angioedémom, bakteriálnou infekciou, úrazom, sinusitídou či hormonálnou poruchou. Pokiaľ vaša tvár náhle opuchne, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Môže ísť totiž o príznak anafylaxie, život ohrozujúcej alergickej reakcie. Ďalšie symptómy anafylaxie môžu zahŕňať svrbenie kože, žihľavku, nízky krvný tlak, ťažkosti s dýchaním, stratu vedomia alebo zrýchlený tep. Niektorí ľudia s anafylaxiou tiež trpia nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou, bolesťou brucha alebo opuchom v iných častiach tela.
Zatiaľ čo rakovina pľúc a non-Hodgkinov lymfóm sú najčastejšími príčinami SVCS, iné typy rakoviny môžu tiež spôsobiť spomínaný syndróm, pokiaľ sa rozšírili do mediastína, čiže priestoru v hrudníku medzi pľúcami, hrudnou kosťou a chrbticou. Zahŕňa srdce, krvné cievy, týmus, priedušnicu, pažerák a lymfatické uzliny. Ak je opuch tváre spôsobený syndrómom hornej dutej žily, môžete si všimnúť, že symptóm sa zhoršuje, keď dlhší čas ležíte. To spôsobuje ďalší tlak na hornú dutú žilu, blokuje prietok krvi a zhoršuje príznaky. Môže sa tak stať aj vtedy, keď zdvihnete obe ruky nad hlavu.