UTRECHT - Nanoplasty objavené na vrcholoch Álp priniesli vetry, ktoré vejú z nemeckých miest, Paríža či Londýna. To je záver prieskumu, ktorý uskutočnili vedci z univerzity v Utrechte. Podľa nich nie je výskyt veľmi malých častí plastov na vrcholkoch alpských hôr pôvodný. Modely podľa nich poukázali na súvislosť medzi výskytom veľmi malých častíc plastov a vetrami, ktoré vanú zo znečistenejších častí Európy.
Na dne najväčšieho jazera v Alpách spočíva už desiatky rokov obrovská hrozba
Vedci z Utrechtskej univerzity narazili na nanoplasty v Alpách v podstate náhodou, keď analyzovali vzorky odobraného snehu a ľadu. Tie nechali vypariť a analýzou pary určili obsah. "Fungovalo to trochu ako mechanický nos," uviedol vedúci výskumu Dušan Materić. Vďaka tomu vedci zistili, že v snehu a ľade boli prítomné drobné časti plastov veľké cca 200 nanometrov, čo je zhruba jedna stotina veľkosti ľudského vlasu. "Vzhľadom na to, že vysoké Alpy sú veľmi odľahlou a nepoznamenanou oblasťou, taký výskyt nanoplastov nás veľmi prekvapil," doplnil Materić.
Výskumníci sa tiež snažili zistiť, ako sa nanoplasty do odľahlej časti Álp dostali. Vychádzali pritom z predpokladu, že plasty nie sú na mieste pôvodné. "Pokročilé modely podporujú domnienku, že nanoplasty boli do Álp prepravené z mestských oblastí," dodal Materić. Podľa bádateľov sa podarilo nájsť súvislosť medzi vysokým výskytom nanoplastov a vetrami, ktoré vejú z Nemecka, Holandska, Paríža či Londýna. Toto odhalenie je "potenciálne alarmujúce", pretože poukazuje na šírenie znečistenia z veľkých mestských oblastí.
Na výskum prítomnosti nanoplastov a mikroplastov vo vysokých horách sa zameralo v posledných rokoch viac vedeckých tímov. Napríklad vedecká expedícia, ktorá vystúpila na jar v roku 2019 na najvyššiu horu sveta Mount Everest, objavila prítomnosť mikroplastov v každej odobratej vzorke snehu. Aj vtedy sa vedci domnievali, že malé častice plastov mohli na horu priniesť silné himalájske vetry.