TORONTO - Predstavte si, že vaše dieťa zažije oveľa viac povodní, vĺn horúčav či neúrody než vy. S týmto zistením prišla klimatická štúdia, ktorá zároveň odhalila nerovnosti v medzigeneračnom vystavení klimatickým extrémom. Podľa expertov bude mladšia generácia v porovnaní s tou staršou vážnejšie ohrozená klimatickými zmenami.
Štúdia publikovaná v časopise Science uvádza, že v rámci globálneho otepľovania budú extrémne udalosti v počasí v nasledujúcich desaťročiach stále stúpať vo frekvencii, intenzite, trvaní a priestorovom rozsahu. Stručne povedané, mladšie generácie ich zažijú oveľa viac. Výskum odhaduje, že v súlade so súčasnými prísľubmi klimatickej politiky budú deti narodené v roku 2020 v porovnaní s ľuďmi narodenými v roku 1960 zažívať dvakrát až sedemkrát viac extrémnych prejavov počasia, najmä horúčav. "Naše výsledky poukazujú na vážne ohrozenie bezpečnosti mladých generácií a žiadajú drastické zníženie emisií, aby bola zaistená ich budúcnosť," uvádzajú autori štúdie.
Kanada spolu s USA a Európou zvýšila ciele pre emisie skleníkových plynov pred novembrovým klimatickým summitom COP26 v škótskom Glasgowe. Podľa správy OSN zverejnenej v septembri budú mať súčasné prísľuby zníženia emisií v roku 2030 stále za následok zvýšenie úrovní o 16 percent, čo do roku 2100 posunie globálne otepľovanie takmer na 2,7 stupňa Celzia. Vedci predpokladajú, že plocha zeme postihnutá vlnami horúčav sa do roku 2100 zvýši z 15 na 22 percent v prípade, že sa podarí dosiahnuť cieľ Parížskej dohody obmedziť otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia.
Európe hrozia do roku 2060 extrémne zmeny: Vedec varuje, o chvíľu to nebudeme mať pod kontrolou!
Dieťa narodené v roku 2020 zažije deväť až tridsať vĺn horúčav
Pri skúmaní toho, ako budú mladšie generácie čeliť nárastu globálneho otepľovania a extrémnych udalostí, experti kombinovali údaje o očakávanej dĺžke života z rôznych krajín, klimatické modely prognóz extrémnych poveternostných udalostí a budúce globálne teplotné trajektórie z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Výsledky im umožnili preskúmať celoživotné vystavenie sa extrémnym klimatickým podmienkam vo všetkých rodoch alebo generáciách na celom svete. Jeden príklad citovaný v štúdii je, že osoba narodená v roku 1960 v priemere počas svojho života zažije dve až štyri vlny horúčav. Dieťa narodené v roku 2020 však zažije deväť až tridsať vĺn horúčav podľa scenára, v ktorom sa dodržiavajú súčasné klimatické sľuby. Vedci uvádzajú, že počet sa zníži na sedem až 22 vĺn horúčav, ak sa otepľovanie obmedzí na dva stupne Celzia.
Autori štúdie uplatnili svoj prístup na ďalšie extrémne udalosti, ktoré analyzovali, ako napríklad požiare, neúrodnosť, sucho, záplavy, vlny horúčav a tropické cyklóny. Celkovo tak vytvorili 273 projekcií v globálnom meradle. "Naše zistenia zdôrazňujú, že celoživotné vystavenie sa všetkým extrémnym udalostiam sa neustále zvyšuje s vyššími teplotami a mladšími generáciami," uviedli. Podľa simulácie globálneho otepľovania o tri stupne Celzia budú deti mladšie ako osem rokov čeliť takmer päťnásobnému zvýšeniu rovnomerného vystavenia extrémnym poveternostným vplyvom.
Vedci tiež analyzovali, v ktorých globálnych regiónoch dôjde k najväčšiemu zvýšeniu expozície extrémnym klimatickým udalostiam. Obzvlášť silný nárast očakávajú na Blízkom východe a v severnej Afrike. V priemere predpovedajú najmenej sedemkrát vyššiu expozíciu pre všetky generácie, ktoré mali v roku 2020 menej ako 25 rokov.