WASHINGTON - Ľudia, ktorých matky boli v tehotenstve obézne, majú 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť rakoviny hrubého čreva v dospelosti než tí, ktorých mamy mali zdravú hmotnosť alebo podváhu, tvrdia americkí vedci v štúdii uverejnenej v časopise Gut.
Výsledky štúdie môžu vedcom pomôcť objasniť zvýšený výskyt rakoviny hrubého čreva u mladých dospelých v rozvinutých krajinách. "Vzhľadom na populačné trendy v oblasti obezity tehotných žien, ktorých počet sa od roku 1960 zvýšil takmer šesťnásobne, môžeme v nasledujúcich desaťročiach očakávať väčší výskyt rakoviny hrubého čreva u dospelých," uvádza sa v záverečnej správe.
Vedci získali dáta z lekárskych záznamov žien, ktoré dostávali prenatálnu starostlivosť v rokoch 1959 až 1966 v Oaklande v Kalifornii. Údaje pochádzali z obdobia šiestich mesiacov pred otehotnením až po narodenie dieťaťa. Odborníci potom monitorovali výskyt rakoviny hrubého čreva u viac ako 18.000 týchto ľudí po dosiahnutí dospelosti. Rakovina hrubého čreva sa objavila u 68 osôb - u polovice už pred dosiahnutím 50. roku života. Asi 20 percent pacientov však malo zároveň rodinnú anamnézu ochorenia.
Štúdia nesledovala BMI sledovaných osôb pred dosiahnutím dospelosti a nezohľadnila ani fakt, že rodičia a deti zvyknú konzumovať rovnakú stravu a môžu mať aj podobnú črevnú mikroflóru. Už dávnejšie je známe, že nadváha zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a tiež že deti obéznych rodičov mávajú častejšie problémy s telesnou hmotnosťou ako ostatné deti. Vedeckému tímu sa tiež nepodarilo preskúmať, či mohla zohrať úlohu aj tehotenská cukrovka.