MASKAT - Ománski lekári oznámili, že u niekoľkých pacientov s covidom-19 diagnostikovali potenciálne smrteľné infekčné ochorenie mukormykózu. Ide o vzácnu chorobu spôsobovanú hubami, ktorá sa podľa agentúry AP sa rýchlo šíri medzi obyvateľmi Indie infikovanými koronavírusom.
Organizmy, ktoré spôsobujú mukormykózu, sú v pôde alebo tlejúcej hmote. Choroba ohrozuje predovšetkým ťažko chorých pacientov, do tela sa dostáva vdýchnutím, požitím alebo kontamináciou rán. Huby prenikajú do veľkých ciev, vznikajú tromby a nedokrvenie. Prejavuje sa zápalom prínosových dutín, očnicového spojivového tkaniva a môže napadnúť aj mozog.
VIDEO je nevhodné pre osoby s citlivou povahou
Ománske ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že mukormykóza bola diagnostikovaná u troch pacientov. V krajine táto informácia vyvolala znepokojenie, pretože tam teraz rýchlo pribúda nových prípadov infikovaných koronavírusom, najmä indickým, britským a juhoafrickým variantom.
V päťmiliónovom Ománe sa od začiatku epidémie infikovalo viac ako 236 000 ľudí a zomrelo vyše 2500 pacientov. V máji sa ale počty nových prípadov strojnásobili, čo spôsobilo veľký nápor na nemocnice, ktoré sú na pokraji svojich kapacít.
Prípady mukormykózy sa okrem Ománu objavili aj v Egypte a ďalších štátoch. Ochorením, s ktorým sa spája 50-percentná úmrtnosť, trpia najmä pacienti s oslabeným imunitným systémom a pridruženými ochoreniami, najmä diabetici. Spája sa tiež s niektorými liekmi poufžívanými proti koronavírusu, napríklad steroidmi.