MARYLAND - Viacerí odborníci sa zhodujú, že zmeny na nechtoch môžu predstavovať varovný signál, ktorým nám dáva telo najavo, že s ním nie je niečo v poriadku. Rôzne škvrnky a pásiky tiahnuce sa po nechtovom lôžku sú sprievodným znakom mnohých civilizačných chorôb. Dokážu dokonca včas upozorniť aj na nastupujúce onkologické ochorenie a urýchliť tak jeho včasnú diagnostiku a liečbu.
Nenápadné zmeny na nechtoch môžu byť príznakom viacerých zdravotných komplikácií a dokážu signalizovať nástup cukrovky, ochorenie štítnej žľazy alebo nízku hladinu kyslíka v krvi. Môžu však upozorniť aj na rakovinu kože a to konkrétne na jej najagresívnejšiu formu - melanóm. K pigmentovým škvrnám či pásikom tvoriacim sa na nechtovom lôžku by sme preto mali pristupovať s rovnakým rešpektom ako k náhle sa meniacim alebo novovznikajúcim kožným znamienkam, prípadne hrčkám. A aké zmeny na nechtoch nás môžu upozorniť na onkologické ochorenie?
Tmavý pásik
Podľa dermatologičky Skylar Souyoulovej môže byť tmavý, zvyčajne zvislý pásik známy ako melanonychia, varovným príznakom melanómu. Tieto prúžky vyzerajú ako "hnedý alebo čierny pás v nechte" a majú rôzne odtiene od bledších a až po úplne tmavé. Najčastejšie sa objavujú na palcoch, ale tvoria sa aj na iných nechtoch.
Podľa Národného centra pre biotechnologické informácie dokážu palce na nohách a na rukách signalizovať 75 až 90 percent prípadov rakoviny známej ako subunguálny melanóm. „Skoré štádium tohto ochorenia sa často prejaví ako pozdĺžna melanonychia,“ uviedla v roku 2016 štúdia v časopise Australian Family Physician. Aj keď je tento druh rakoviny v porovnaní s inými pomerne zriedkavý, môže spôsobiť vážne komplikácie. „Včasná diagnostika a liečba sú najdôležitejšie, preto je potrebné poznať príznaky tohto ochorenia,“ upozorňuje portál Healthline.
Čítajte aj: VIDEO Porezali ste sa už niekedy na papieri? Tento TRIK rýchlo uľaví od bolesti
Tmavá pokožka okolo nechtového lôžka
„Prejavom pokročilého melanómu môže byť tmavšia pokožka v okolí nechtov,“ pokračuje Souyoulová a dodáva, že rovnako nebezpečné je aj oddeľovanie nechtov od lôžka na rukách i na nohách. Varovným príznakom melanómu sú aj štiepiace sa nechty, tiež ich "krehkosť, trhliny v lôžku alebo krvácanie v mieste pigmentácie", poznamenáva portál. „Melanóm nechtov je často diagnostikovaný v pokročilejšom štádiu už ako melanóm pokožky, ktorý je však oveľa nebezpečnejší,“ upozorňuje odborníčka. „Preto ak spozorujete akékoľvek zmeny na nechtoch, vrátane tmavého pásika alebo tmavšej pokožky v ich okolí, dohodnite si schôdzku s dermatológom.“
Melanóm nechtov je častejší u starších ľudí a u osôb s tmavšou pokožkou
Portál uvádza, že melanóm na končatinách je najvzácnejším podtypom rakoviny kože. Podľa dermatológa Vishala Patela predstavuje menej ako päť percent všetkých melanómov. „Tretina z nich sa najčastejšie vyvinie u Afroameričanov, Indiánov, Aziatov a ďalších ľudí s tmavšou pokožkou. Ide o desaťnásobný nárast v porovnaní s ostatnou populáciou,“ uvádza web. Souyoulová poukazuje aj na to, že rizikovými faktormi môže byť osobná aj rodinná anamnéza melanómu.
Podľa lekárky Rachel Nallovej môže vznik ochorenia súvisieť aj s imunosupresívnou poruchou, ako je napríklad HIV. „Ak sa ale diagnostikuje včas, šance na úspešnosť liečby sú veľmi vysoké,“ pokračuje Souyoulová a dodáva, že je najdôležitejšie kontrolovať si nechtové lôžko a v prípade akýchkoľvek zmien vyhľadať odborníka. Aj autori vyššie uvedenej austrálskej štúdie poznamenali, že "diagnostika subunguálneho melanómu v počiatočnom štádiu vo veľkej miere ovplyvňuje úspešnosť liečby".