WU-CHAN - Neznáme koronavírusy, ktorých prítomnosť zaznamenali laboratórni vedci pred piatimi rokmi a zmienili sa o nich vo viacerých štúdiách, vedú k špekulácii o možnom porušovaní protokolov biologickej bezpečnosti. Dôkazom sú správy čínskych univerzít popisujúce výsledky analýz niektorých poľnohospodárskych produktov.
Tím vedcov objavil niekoľko neznámych genómov koronavírusu v laboratóriách čínskych poľnohospodárskych univerzít. Tieto zistenia tak podľa niektorých podporujú teóriu, že SARS Cov-2 nemá prirodzený pôvod a unikol z laboratória vo Wu-chane. Experti napríklad zistili, že v údajoch Poľnohospodárskej univerzity v Huazhong z roku 2017 je zmienka o prítomnosti nového merbecovírusu blízkeho HKU5, ktorý bol sekvenovaný v bavlne. V roku 2020 bol zas zaznamenaný aj nový merbecovírus súvisiaci s HKU4, čiže "blízkym príbuzným" koronavírusu MERS, ktorý bol objavený vo vzorkách ryže.
Ďalšie sekvencie infekčných klonov spojených s HKU5 a vírusom japonskej encefalitídy boli identifikované aj bavlne v roku 2018. Ešte znepokojivejší je fakt, že v ryži analyzovanej v 2017 na Poľnohospodárskej a lesníckej univerzite vo Fujiane bol objavený nový betakoronavírus SARS-WIV1.
Vedci skúmali pôvod KORONAVÍRUSU: Ohromujúce odhalenie, toto naozaj nečakali
"Pomocou zistených genetických sekvencií sme boli schopní zostaviť kompletné genómy dvoch nových koronavírusov, z ktorých jeden je veľmi podobný vírusu Nipah," informovali autori štúdie na serveri arXiv. Objav niekoľkých nebezpečných patogénov v poľnohospodárskych laboratóriách podľa nich vyvoláva obavy, že sa porušujú protokoly o biologickej bezpečnosti. Výskumníci poukázali aj na to, že kontroly v poľnohospodárskych laboratóriách nie sú také prísne ako vo virologických laboratóriách.