Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Vedci objavili súvislosť medzi covidom a ďalším ťažkým ochorením! Trápenie ľudí trvá aj roky

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP, file)

LONDÝN - Dlhodobé pretrvávajúce príznaky covidu-19, ktoré trápia niektorých pacientov, vedci prirovnávajú k následkom iných vírusových ochorení ako ebola či horúčka chikungunya. Snažia sa im preto viac porozumieť, aby pacientom mohli účinnejšie pomôcť, píše britský The Guardian na svojom webe.

Ako u pacientov s takzvaným dlhým covidom, tak u tých, ktorí prekonali ebolu, často pretrvávajú prejavy choroby brániace im pracovať a normálne fungovať v bežnom živote. Asi tri štvrtiny takýchto ľudí trápia jej prejavy rok alebo aj dlhšie. Patria medzi ne bolesti kĺbov a svalov, bolesť hlavy podobná migréne, problémy so zrakom a únava. V prípade horúčky chikungunya, ktorá spôsobuje silné bolesti kĺbov a svalov, je to podobné. Prejavy ochorenia alebo únava sa objavujú u tretiny pacientov celé roky. 

Vedci objavili súvislosť medzi
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

"Je to rovnaké ako pri covide. Ide o ľudí, ktorých životy už nie sú také, aké boli pred ochorením. Mávajú veľké bolesti kĺbov, pociťujú únavu, kognitívne a iné problémy," uviedol profesor imunológie z univerzity Imperial College London Danny Altmann. I keď ide o rôzne vírusy a rôznorodé infekcie, spôsobujú podobné následky. Je preto veľmi dôležité, aby vedci pochopili, čo presne sa deje. S výskumom už začali na univerzite Paris-Est Créteil, kde tím vedcov skúma krv ľudí z Guiney, ktorí prekonali ebolu. Yves Lévy, tamojší profesor verejného zdravia, pripomenul, že keď sa niekto nakazí, zvyčajne sa u neho objaví zápal a aktivuje sa imunitný systém. Akonáhle sa ale uzdraví, všetko sa vráti do stabilného stavu. U pacientov s ebolou sa však ukazuje, že sa môžu uzdraviť, vírus zmizne, ale stále u nich pretrváva zápal a imunitný systém je aktívny. Zatiaľ nie je jasné, či je toto príčinou pretrvávajúcich prejavov ochorenia, ale iné výskumy ukázali, že existuje spojitosť medzi niektorými zápalovými markermi v krvi pacientov po ebole a únavou. 

Vedci objavili súvislosť medzi
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/CDC)

Príčiny tohto zápalu nie sú jasné. Jednou z možností je, že malé množstvo vírusu prežíva na miestach zle prístupných pre imunitný systém, ako sú semenníky alebo očné buľvy, ale i tak sa aktivuje imunitná odozva. Ďalšou možnosťou je to, že vírus je síe preč, ale niektoré z jeho bielkovín naďalej ostávajú na bunkách pacienta a jeho imunitný systém ich napáda. Vylúčené nie je ani to, že imunitnému systému jednoducho trvá dlho, než sa z eboly zotaví. "Musíme sa týmto pacientom venovať dlhodobo, pretože keď vravia, že stále majú symptómy, nejde len o psychologickú záležitosť," poznamenal Lévy. Spolu s kolegami teraz robí rovnaké rozbory krvi u ľudí, ktorí prekonali COVID-19. Podľa neho nie je vylúčené, že aj oni budú dlhodobo vykazovať zápal. 

Hrozivá prognóza expertov do roku 2050: Milióny ľudí budú zomierať v dôsledku TOHTO

Altmann podotýka, že dlhodobé následky eboly či covidu nemožno ignorovať. Ako príklad uvádza brazílske zdravotníctvo, pre ktoré zas predstavuje obrovskú záťaž horúčka chikungunya. "Nejde ani tak o akútne infekcie, ale skôr o pacientov s dlhodobými zdravotnými ťažkosťami," tvrdí. Podľa neho nejde len o to prekonať túto zimu alebo jar, ale že neskôr môžu chronickými zdravotnými problémami trpieť státisíce ľudí. 

Viac o téme: EbolaKoronavírusCOVID-19
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu