WASHINGTON - Americká vesmírna agentúra NASA v stredu na svojom instagramovom účte publikovala fotografiu, ktorá rozdeľuje ľudí na dva tábory. Samotná agentúra ich prosí o pomoc, aby určili, či na zábere vidia tvár alebo ruku. V dôsledku toho sa rozpútala poriadna debata.
NASA na Instagrame zverejnila záber z röntgenového observatória Chandra, ktoré zachytáva PSR B1509-58, teda rotujúcu neutrónovú hviezdu obklopenú oblakom energetických častíc. Agentúra vyzvala ľudí, aby prezradili, čo vidia na zábere. Kým niektorí videli tvár, iní zase videli ruku.
Tento záber pochádza z roku 2009 a zdá sa, že ani po toľkých rokoch sa ľudia nevedia jednoznačne zhodnúť v tom, čo na ňom vidia. "Pareidolické vibrácie boli silné," napísali vedci, pričom narážali na početné komentáre hromadiace sa pod príspevkom.
Pareidolia je tendencia nachádzať známe objekty alebo vzory v náhodných objektoch. Vidieť tvary v oblakoch je jedným príkladom pareidólie. "Röntgenové lúče od Chandry v zlate sú viditeľné spolu s infračervenými súbormi informácií z ďalekohľadu WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) v červenej, zelenej a modrej farbe," dodala agentúra.