RÍM - Podľa štúdie organizácie Legambiente sa alpské ľadovce za ostatných 150 rokov zmenšili o 60 percent, pričom najhoršia situácia je na východe Álp. Marmolada, ľadovec v Dolomitoch na rakúsko-talianskom pohraničí, by sa mohol úplne roztopiť o 15 až 20 rokov, píše sa v štúdii, ktorú citovala agentúra ANSA.
"Krehkú rovnováhu vo vysokohorských ľadovcových prostrediach premohol postup globálneho otepľovania," uvádzajú vedci, ktorí sa podieľali na výskume. Topenie alpských ľadovcov v Taliansku sa podľa nich výrazne zrýchlilo od konca 80. rokov minulého storočia. Správa ponúka dvanásť návrhov, ako sa dá čeliť klimatickým výzvam a vyzvala vládu, aby začala rýchlo konať.
Vedci v Himalájach spozorovali obrovskú hrozbu: Ich prítomnosť je alarmujúca!
Legambiente je talianska nezisková organizácia založená v roku 1980. Zameriava sa na klimatické zmeny, biodiverzitu a obnoviteľné zdroje energie. Každý rok vydáva správu o stave životného prostredia v Taliansku.
Počas prvej svetovej vojny v ľadovci Marmolada vykopali labyrint ľadových tunelov rakúski vojaci. Odhaduje sa, že tunely sa nachádzali v hĺbke až 50 metrov. Vojaci sa spustili dolu trhlinami a vydlabali 12 kilometrov chodieb, ktoré tvorili legendárne ľadové mesto. Talianskemu vojsku sa ho nikdy nepodarilo dobyť, v roku 1917 bolo Taliansko nútené stiahnuť svojich vojakov z regiónu. Topiaci sa ľad čas od času odhalí nejaké svedectvo o vojnových časoch. Doteraz tak odhalil napríklad mŕtveho vojaka, sklady potravín, noclahárne vytvorené z drevených trámov, zbrane či osobné veci.