NEW BRUNSWICK - V prvých mesiacoch pandémie sa dezinfekcia objektov a povrchov považovala za zásadný krok v boji proti šíreniu nákazy. Akonáhle ale odborníci získali viac informácií o tom, ako sa vírus šíri, niektorí začali tvrdiť, že prehnané čistenie nemusí byť úplne efektívne. Namiesto toho by ste mali robiť toto.
Vedci skúmali novú mutáciu KORONAVÍRUSU z Anglicka: Závažné zistenie
Častá dezinfekcia povrchov na zastavenie šírenia koronavírusu nemusí byť v konečnom dôsledku až taká prospešná, ako sa spočiatku tvrdilo. Uviedol to mikrobiológ Emanuel Goldman z Rutgersovej univerzity. Vysvetlil, že na povrchoch sa infekčný materiál, ktorý by mohol šíriť vírus, rozpadá veľmi rýchlo. "V nemocniciach boli povrchy testované v blízkosti pacientov s COVID-19 a nebolo možné identifikovať žiadny infekčný vírus," vyhlásil.
Kevin Fennelly, zástupca riaditeľa pre pľúcnu a kritickú starostlivosť v Národnom inštitúte zdravia (NIH) v Marylande, ktorý sa špecializuje na infekcie dýchacích ciest, doplnil, že pri čistení povrchov mnoho ľudí ignoruje kroky, ktoré by mohli zabrániť šíreniu vírusu. Pýta sa skôr na to, prečo odborníci doposiaľ neodporučili spôsob, ako správne vetrať miestnosti. Zároveň spochybnil extrémne a časté dezinfikovanie povrchov, pretože si myslí, že kvalitnejšie vetranie je kľúčový spôsob, ako zabrániť šíreniu koronavírusu. Poznamenal tiež, že použitie ultrafialových lúčov schopných zabíjať vzdušné vírusové častice by bolo produktívnejšou investíciou času a zdrojov.
To samozrejme neznamená, že môžete skončiť s dezinfekciou povrchov v domácnosti či v práci. Stále platí, že vďaka tomu dokážete eliminovať prenos a šírenie baktérií. Akurát je dôležité uvedomiť si, že tomu netreba venovať toľko úmorného času a oveľa lepšie urobíte, ak si budete pravidelne otvárať okná.