Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Hrozivé zistenie vedcov: Jednému z piatich ľudí vyliečených z COVID-19 sa do 90 dní stane toto

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Rolf Vennenbernd/dpa via AP)

LONDÝN - Zdá sa, že pacientov vyliečených z COVID-19 čaká obrovský problém. Podľa odborníkov je až každému piatemu z nich neskôr diagnostikovaná psychiatrická porucha. Tí, ktorí trpeli duševnými problémami už pred nákazou, na tom budú ešte horšie. Linku duševnej pomoci údajne využíva čoraz viac ľudí.

Úzkosť, depresia a nespavosť - to všetko sa po 90 dňoch objavuje u 20 percent pacientov vyliečených z COVID-19. Informuje o tom nová štúdia vedcov z britskej Oxfordskej univerzity publikovaná v časopise Lancet Psychiatry. Okrem toho zistili, že v dôsledku nákazy ľuďom hrozí zvýšené riziko demencie, teda poškodenia mozgu. "Ľudia sa obávali, že pacienti, ktorí prežili COVID-19, budú vystavení väčšiemu riziku problémov s duševným zdravím. Ukazuje sa, že je to pravdepodobné," uviedol profesor psychiatrie z Oxfordu Paul Harrison.

Hrozivé zistenie vedcov: Jednému
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Lekári a vedci z celého sveta musia podľa neho urgentne preskúmať príčiny a určiť nové spôsoby liečby duševných chorôb po COVID-19. Zdravotnícke služby by mali byť pripravené poskytnúť starostlivosť duševne chorým pacientom, pretože ich počet bude zrejme stúpať. Experti analyzovali elektronické zdravotné záznamy 69 miliónov ľudí v Spojených štátoch, vrátane viac ako 62 000 prípadov COVID-19. V priebehu troch mesiacov po pozitívnom teste na COVID-19 u jedného z piatich vyliečených diagnostikovali úzkosť, depresie alebo nespavosť. Podľa vedcov to bolo asi dvakrát pravdepodobnejšie ako u iných skupín pacientov v rovnakom období. Štúdia tiež zistila, že u duševne chorých ľudí bola pravdepodobnosť nákazy vírusom SARS-CoV-19 až 65-percentná. 

Vedci varujú pred týmto miestom: Jeho každodenná návšteva zdvojnásobuje riziko nákazy KORONAVÍRUSOM

Špecialisti na duševné zdravie, ktorí sa výskumu priamo nezúčastnili, uviedli, že tieto zistenia prispievajú k množiacim sa dôkazom o tom, že COVID-19 môže mať vplyv na mozog a myseľ, čím zvyšuje riziko mnohých psychiatrických chorôb. "Je to pravdepodobne kvôli kombinácii psychologických stresových faktorov spojených s touto konkrétnou pandémiou a fyzickými následkami choroby," vysvetlil Michael Bloomfield, psychiater z University College London. 

Hrozivé zistenie vedcov: Jednému
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco)

Podľa psychiatra Simona Wesselyho z londýnskej King's College sa zistenie, že pacienti s poruchami duševného zdravia sú vystavení vyššiemu riziku nákazy koronavírusom, zhodujú s podobnými nálezmi aj pri predchádzajúcich ohniskách infekčných chorôb. Dôvodom je fakt, že COVID-19 okrem iného ovplyvňuje aj centrálny nervový systém. Výkonná riaditeľka britskej charitatívnej organizácie SANE pre duševné zdravie Marjorie Wallaceová prezradila, že na linke duševnej pomoci evidujú väčší počet volajúcich. "Na našu linku pomoci volá čoraz viac osôb po prvýkrát, ale volajú aj tí, ktorí recidivujú, pretože sa pre nich strach a úzkosť stali nekontrolovateľnými," skonštatovala. 

Viac o téme: KoronavírusDuševná poruchaCOVID-19
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu