BRATISLAVA - Dunaj, druhá najdlhšia európska rieka, preteká územím desiatich krajín. Bola svedkom mnohých zásadných míľnikov dejín nielen východnej Európy. Vo vlnách aj na brehoch tohto mohutného toku nájdeme množstvo tajomstiev, fascinujúcich príbehov a osudov. Prečítajte si o desiatich zaujímavostiach, ktoré ste sa o Dunaji v škole určite neučili.
1. Pochované nemecké lode
Vo vlnách Dunaja, v oblasti rumunsko-srbských hraníc, sa nachádza množstvo vrakov potopených nemeckých lodí. Tie na konci druhej svetovej vojny potopili samotní Nemci preto, aby sa nedostali do rúk Sovietov. Lode sú nebezpečné na dopravu po rieke, najmä kvôli výbušninám a munícii, ktoré sa v nich dodnes nachádzali. Na jar tohto roku tak bol schválený plán na ich vylovenie.
2. Výbuch, ktorý zabil tisíce
Dunajské brehy sa stali miestom nejednej tragédie. Napríklad pevnosť v srbskom meste Smederevo, ktorá slúžila počas druhej svetovej vojny ako nemecký muničný sklad. 5. júna 1941 došlo v sklade k výbuchu. Explózia zasiahla celé mesto do okolia desiatich kilometrov, zničila južnú časť pevnosti, neďalekú stanicu aj väčšinu domov. Výbuch zabil 2500 obyvateľov Smedereva a zranil ďalších 5500.
3. Attilov hrob
Miesto posledného odpočinku obávaného hunského bojovníka nie je známe, pretože cez neho vraj bola odvedená rieka. Podľa jednej z legiend sa tak hrob s tromi rakvami - zlatou, striebornou a železnou a pokladom môže nachádzať v sútoku Dunaja a Sávy pri belehradskej pevnosti Kalemegdan.
4. Ostrov sĺz
Dejiny Dunaja sú pohnuté rovnako ako dejiny samotnej východnej Európy. Jednou z tragických pripomienok je pamätník na ostrove Belene. Ten pripomína koncentračný pracovný tábor, ktorý tu bol vybudovaný v roku 1949. V tábore komunistická vláda Bulharska mučila a likvidovala politických väzňov a asimilácii vzdorujúcich Turkov. Oficiálne tábor fungoval do roku 1962, de facto bol ale uzavretý až v roku 1989.
5. Rozstrieľaná vodárenská veža
Dunaj preteká okrem iného chorvátskym mestom Vukovar, ktoré bolo dejiskom jednej z najkrvavejších bitiek vojny o Juhosláviu. V septembri 1991 sa tu stretli Chorváti s Juhoslovanskou ľudovou armádou. Mesto bolo kompletne zničené a došlo aj k masakrom civilného obyvateľstva. Jedným z nich sa stal masaker na neďalekej farme Ovčara. Tu príslušníci Juhoslovanskej armády popravili 260 chorvátskych vojakov a civilistov. Tento čin bol Medzinárodným tribunálom v Haagu označený za vojnový zločin. Smutné udalosti dodnes pripomína guľkami ťažko poškodená vodárenská veža vo Vukovare.
6. Krv vo vlnách
Veľmi smutný pomník na brehu Dunaja nájdeme priamo v centre Budapešti. Po dĺžke 300 metrov sú tu umiestené železné topánky pripomínajúce 3500 maďarských židov, ktorí boli na konci druhej svetovej vojny postrieľaní a vhodení do rieky príslušníkmi nacistickej Strany šípových krížov.
7. Terorista na úteku
Neďaleko Dunaja v oblasti Vojvodiny v dnešnom Srbsku sa narodil Szilveszter Matuska. Ten v roku 1931 spôsobil vykoľajenie dvoch vlakov, a to pomocou dynamitu. Zranilo sa pri tom vyše 200 cestujúcich, 22 osôb zahynulo. Matuska bol ešte ten istý rok zatknutý vo Viedni a uväznený v maďarskej väznici Vác. Odtiaľ ale v roku 1945 utiekol a odvtedy o ňom nikto nepočul.
VIDEO Dunaj už definitívne nie je krásny a modrý: Keď uvidíte, čo za humus do neho vypúšťajú
8. Poslední malomocní v Európe
V rumunskom meste Tichilești neďaleko hraníc s Ukrajinou nájdete posledné leprosárium v Európe. Podobné kolónie pre chorých na lepru vznikali v Európe už od raného stredoveku, úplne vymizli až v 20. storočí. Jedinú výnimku na kontinente tvorí práve tábor v Tichilești, tunajšie leprosárium vzniklo v roku 1875 a funguje dodnes. Najtragickejšou etapou jeho existencie bolo obdobie komunistickej vlády. O leprosáriu sa nemohlo hovoriť ani poznať jeho presnú polohu. Všetci privezení chorí boli úradne zaznamenaní ako mŕtvi, aby ich nikto nehľadal a v prípadnom odchode im bránila armáda. Situácia miestnych chorých sa zlepšila až vďaka medializácii začiatkom nového tisícročia a následnou dotáciou z Európskej únie. Dnes v kolónii žije posledných desať obyvateľov.
9. Kanál smrti
Takéto pomenovanie si vyslúžil 64 kilometrov dlhý kanál Dunaj-Čierne more postavený v rokoch 1949 až 1984. Kanál skracuje prístup do prístavu Konstanta a je kľúčovým miestom, kam prúdi tovar z celého sveta. Monumentálny projekt Nicolae Ceaușeska má ale temnú históriu; stavba bola totiž táborom nútených prác. V otrasných podmienkach tu zahynuli tisíce ľudí, najnižšie odhady hovoria o desaťtisícoch.
10. Pochovaný pirát
Hrob piráta, jediný svojho druhu v Európe, nájdete v rumunskom prístavnom meste Sulina. Pirát je pochovaný na slávnom medzinárodnom cintoríne, kde vedľa seba ležia Rumuni, ortodoxní Rusi, Gréci, Turci, Židia, britskí námorníci, obchodníci aj niekoľko princov. Hrob gréckeho, legendami opradeného piráta Kontogurisa, spoznáte ľahko vďaka znaku lebky so skríženými hnátmi. Ďalšie zaujímavosti o Dunaji, jeho histórii, miestnych kultúrach a obyvateľoch môžete objavovať vďaka dokumentárnemu seriálu Dunaj - proti prúdu každú nedeľu o 15:00 na televíznej stanici Spektrum.