DENVER - Časopis The Journal of Emergency Medicine priniesol zaujímavý prípad pacienta, u ktorého sa vyskytol ťažký anafylaktický šok krátko po tom, ako sa zohrial horúcou sprchou. Lekári v článku uvádzajú, že išlo o veľmi ojedinelú alergickú reakciu.
Členovia rodiny mladíka z Colorada zostali v šoku, keď ho našli nehybne ležať na dlážke v kúpeľni. Podľa ich slov mal telo pokryté žihľavkou. Všetko sa udialo krátko po tom, ako si doprial horúcu sprchu a potom z nej vyšiel von do oveľa chladnejšej miestnosti. Muž bol okamžite prevezený na pohotovosť, kde lekári zistili, že utrpel anafylaktický šok. Pacient mal vysoký tep, nebezpečne nízky krvný tlak a neprimerane sa potil. Jeho rozhádzané životné funkcie sa podarilo dostať pod kontrolu podaním kyslíka a adrenalínu spolu s liekmi na úpravu imunitného systému a zníženie alergickej reakcie.
U mladíka sa vraj už v minulosti prejavila reakcia na chlad. Malo to súvisieť s tým, že sa presťahoval do chladného Colorada z tropickej Mikronézie. Nikdy však kvôli tomu nemal vážnejšie zdravotné problémy, len miernu žihľavku. Lekári si neskôr všetko overili testom a na telo pacienta priložili kocku ľadu. Po niekoľkých minútach reagovala jeho pokožka tzv. chladovou žihľavkou.
Presné štatistiky týkajúce sa alergie na chlad síce nie sú známe, ale pravdepodobne ňou trpí 0,05 percenta obyvateľov strednej Európy. Väčšina z nich má zvyčajne relatívne mierne príznaky, napríklad začervenané vyrážky, ktoré zmiznú po niekoľkých hodinách. Autori článku v časopise The Journal of Emergency Medicine uvádzajú, že alergická reakcia na chlad vyústi do anafylakcie iba veľmi zriedkavo. Podobný prípad ako v Colorade a stal vlani v Taliansku. Magazín Journal of Pediatrics vtedy publikoval prípadovú štúdiu deväťročného chlapca, ktorý upadol do anafylaktického šoku po kúpaní v mori. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako tento stav zmierniť. Ľudia s touto diagnózou by mali mať poruke epinefrínové pero, ktoré alergici bežne používajú a dokážu si tak sami injekčne podať adrenalín v prípade, že dôjde ku kontaktu s alergénom. Niektorí zas používajú antihistaminiká, ktoré sa preventívne užívajú aj pri príznakoch sennej nádchy. Najlepšia je však prevencia, čiže vyhýbanie sa náhlemu chladu.