BEVERLY HILLS - Holenie nežiaduceho ochlpenia patrí v 21. storočí k bežným hygienickým návykom. Odborníci ale upozorňujú na to, že v prípade jednej časti tela by ste mali odolať rôznym módnym trendom a nechať ju zarastenú. Existuje totiž viacero rizík, ktorým by ste sa v prípade jej holenia vystavili. A to ako zdravotných, tak aj estetických.
Žiletky a holiace strojčeky patria k bežnej výbave každej kúpeľne. Podľa odborníčky by ste ich však nikdy nemali používať pri odstraňovaní obočia, a to z viacerých dôvodov. "Toto ochlpenie má špecifické evolučné funkcie. Zadržiava pot stekajúci z čela a zachytáva tak nečistoty a prach, ktoré by inak prenikli do vášho oka. Zároveň pomáha chrániť oči pred priamym slnkom," vysvetľuje kalifornská dermatologička Tsipora Shainhouseová. Obočie okrem toho formuje tvár aj pomáha s neverbálnym prejavom myšlienok a emócií. Ak si ho teda oholíte, riskujete stratu mnohých týchto jeho funkcií. V snahe zaujať si ho však mnohí úplne alebo čiastočne oholia, čo považuje Shainhouseová za veľmi nešťastné. Tú sú štyri dôvody, prečo sa pri úprave obočia radšej vyhnte žiletke.
Podráždená pokožka a vyrážky
Po holení chĺpkov sa mnohým tvoria vyrážky. Tie vyzerajú obzvlášť nepríjemne, ak sú na tvári. "Ak sa nebudete holiť správnou technikou, môžete ťahať chĺpky nesprávnym smerom a dráždiť folikuly, čo spôsobuje začervenanie pokožky a tvorbu vyrážok," varuje dermatologička. Opakované, pravidelné holenie rovnakej oblasti môže tiež viesť k sekundárnym zmenám textúry a pigmentu, tzv. pozápalovú hyperpigmentáciu.
FOTO Tínedžerka sa úplne prestala holiť: Uf, pohľad na jej mega zarastené telo asi mužov nepoteší
Hrubšie nové chĺpky
Ak si pravidelne holíte ktorúkoľvek časť tela, určite ste si všimli, že chĺpky sa postupne stávajú hrubšími a pevnejšími. Rovnako to môže dopadnúť aj pri obočí. Keď už si ho raz oholíte a ono dorastie, jeho končeky sú tupé, pretože boli odrezané v strede. A to vyzerá veľmi neprirodzene.
Strata obočia na celé mesiace
Chĺpky a vlasy rastú každému z nás individuálnym tempom, obočie nevynímajúc. Nedá sa predvídať, ako dlho potrvá, kým dorastie oholené obočie, pretože rýchlosť jeho rastu je genetická a súvisí aj s vekom. V niektorých prípadoch to môže byť až šesť týždňov, kým chĺpky dorastú.
Zranená pokožka
Pokožka v okolí očí je mimoriadne tenká, oveľa tenšia ako iné miesta, ktoré si holíte. Znamená to, že práve v tejto oblasti sa môžete ľahko porezať a spôsobiť si krvácanie.