EXETER - Vedci varujú pred znečistením oceánov plastmi, za ktoré môžu predovšetkým ľudia. Hromadenie plastových odpadkov by totiž podľa najnovších zistení mohlo viesť k šíreniu smrteľných chorôb. Tie by prenášali najmä morské živočíchy, ktoré veľa ľudí konzumuje.
Mikroplasty, teda plastové častice s priemerom menším ako päť milimetrov, pochádzajú z plastových produktov, ktoré sa rozpadli. Ide najmä o textilné vlákna, cigaretové filtre či kozmetické výrobky. Najnovšie vedci upozorňujú na to, že mikroplasty, ktoré sa dostávajú do morí a oceánov, môžu zohrať dôležitú úlohu pri prenose baktérií a iných patogénov zo zvierat na človeka. Podľa nich by znečistenie vôd plastami mohlo zapríčiniť masívne šírenie smrteľných ochorení. Tie by sa šírili potravinovým reťazcom z morských živočíchov na ľudí, ktorí ich konzumujú. "Čoraz viac znepokojujúce sú správy o prítomnosti mnohých patogénov na plastových povrchoch v oceánoch po celom svete," povedal Ceri Lewis z Globálneho systémového inštitútu na Univerzite v Exeteri.
Každý rok sa do svetových vôd dostávajú milióny ton plastov, pričom na hladinách sú viditeľné celé bilióny častíc. Je známe, že tieto plastové častice nesú špecifické kombinácie kovov, znečisťujúcich látok a patogénov, teda baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov, ktoré zapríčiňujú rôzne choroby. Vedci v nedávnej štúdii zistili, že baktérie rezistentné voči antimikrobiálnym látkam sa na mikroplastických povrchoch vyskytujú 100 až 5 000-krát viac ako v okolitej morskej vode. Antimikrobiálna rezistencia nastáva, keď sa baktérie prispôsobia moderným antibakteriálnym liekom a chemikáliám a stávajú sa voči nim odolné. Podľa Lewisa sú ale účinky mikroplastov na morské živočíchy, akvakultúru a ľudí stále neznáme.
Nová štúdia sa zameriava na vplyv, ktorý by mohli mať mikroplasty na akvakultúru. Týka sa to najmä chovu a výlovu rýb, mäkkýšov a iných morských organizmov. Ukázalo sa, že lastúrniky v priemere obsahujú 1,5 až 7,64 kontaminovaných mikroplastických častíc. Obzvlášť znepokojujúce sú vibriové baktérie. "Vieme, že niektoré vibriové baktérie prispievajú k ochoreniu lastúrnikov, ktoré často zapríčiňujú hromadnú smrť lariev a v niektorých prípadoch aj smrť v populácii dospelých lastúrnikov," vysvetlil Craig Baker-Austin z University of Exeter.
Morský vánok ukrýva hrozbu: Vedci odhalili, že sa spolu s ním dostáva na pevninu aj niečo iné!
Biofilmy, ktoré sa objavujú na mikroplastických povrchoch, pravdepodobne hrajú kľúčovú úlohu pri vzniku patogénnych spoločenstiev. Hladké a pomerne veľké povrchy plastov totiž môžu byť vhodným prostredím na rast a život nebezpečných patogénov. Doposiaľ ale neexistuje žiadny výskum, ktorý by preskúmal rozdiely medzi biofilmami na plastových časticiach a samotných živočíchoch. Výskumníci tiež spozorovali množstvo plastov na morskom povrchu v oblastiach s prosperujúcou akvakultúrou. Práve vďaka tomu odhalili oblasti, ktoré by sa mohli stať ohniskami šírenia choroby. Jedno také je v Číne. Vedci dvíhajú varovný prst a tvrdia, že k šíreniu smrteľných ochorení môže dôjsť oveľa skôr, než by ktokoľvek predpokladal.