TUCSON - Nová analýza naznačuje, že prví pacienti v Spojených štátoch infikovaní koronavírusom nie sú zodpovední za vznik ohniska pandémie. To údajne vzniklo z neskorších prípadov, kedy sa ľudia nakazili mimo USA. Podľa expertov sa v Amerike vyskytujú rôzne typy vírusu.
Vedci z Arizonskej univerzity porovnávali genetickú analýzu európskeho a amerického vírusu SARS-Cov-2. Vytvorili simuláciu, prostredníctvom ktorej šírili vírus po kontaktných sieťach. To im umožnilo zistiť, ako dokáže niekoľko infikovaných ľudí spôsobiť vznik ohniska nákazy v krajine. Prvý pacient s COVID-19 v USA bol evidovaný 20. januára. Išlo o muža s cestovateľskou anamnézou, pred nákazou bol vo Wu-chane. Vedecká analýza však naznačuje, že tento prvý prípad nemôže za vznik ohniska. Spôsobili ho ľudia, ktorí sa vírusom nakazili o týždeň neskôr.
Spomenutý prvý prípad vedci evidujú ako WA1. Na základe analýzy stoviek sekvencií genómov vo Washingtone autori štúdie poznamenali, že "neevidovali žiadne vírusy s genómom identickým s WA1". Inými slovami, WA1 nebol geneticky blízky vírusom zodpovedným za vznik ohniska koronavírusu v Spojených štátoch. Druhý prípad je evidovaný ako WA2. Pacientovi odobrali vzorky o päť týždňov neskôr ako tomu prvému, teda 24. februára. Dôležité je spomenúť, že WA2 obsahoval niekoľko mutácií, ktoré boli prítomné aj v iných neskorších prípadoch nákazy. To naznačuje, že pacient WA2 bol súčasťou prenosového reťazca.
Predchádzajúci výskum okrem toho dokázal, že WA2 sa líšil od pacienta WA1. Vedci sa preto domnievajú, že práve WA1 je zodpovedný za mutáciu, ktorá sa prejavila u WA2. Analýza tiež dokázala, že pacient WA1 vírus nepreniesol na veľkú skupinu ľudí a po čase zanikol. WA2 však pochádza od ľudí, ktorí pricestovali do Washingtonu z Číny.
Virológ sa nakazil koronavírusom, aj keď sa chránil: Zabudol však na jednu dôležitú VEC
"Jednou z irónií je prospešný vplyv rozhodnutia vládnych úradníkov vo Washingtone, aby obyvatelia mesta ako prví v Amerike začali dodržiavať sociálny dištanc a neorganizovať zhromaždenia, hoci rozhodnutie bolo založené na predpoklade komunitného prenosu vírusu, ktoré ale nie je potvrdené fylogenetickými testami," vysvetlili autori štúdie v článku zverejnenom v časopise biorXiv.