NEW YORK - Vlády, občianske spoločnosti a zdravotné úrady musia čo najrýchlejšie zareagovať na problémy duševného zdravia obyvateľov, ktorí pociťujú následky pandémie ochorenia COVID-19. Vyzval na to generálny tajomník OSN Antóniou Guterres, ktorý varoval, že psychické potiaže sú na vzostupe.
Hrozivé slová expertov: KORONAVÍRUS tu už s nami zostane, kvôli tejto jednej veci
"Po desaťročiach zanedbávania a nedostatočného financovania starostlivosti o duševné zdravie kladie pandémia koronavírusu na rodiny a spoločnosť ďalší psychický nápor," vyhlásil nedávno Guterres. Ako príklady uviedol zármutok nad úmrtím blízkych, šok po strate pracovného miesta, izoláciu, obmedzenie pohybu, problémy s fungovaním rodiny a neistotu a strach z budúcnosti.
Najväčšiu pomoc podľa generálneho tajomníka potrebujú zdravotníci z prvej línie boja proti pandémii, opatrovatelia, starší ľudia, mládež, ľudia, ktorí už mali v minulosti psychické problémy, ale aj tí, ktorí sú obeťami ozbrojených konfliktov a kríz. "Starostlivosť o duševné zdravie je základnou časťou všetkých reakcií vlád na COVID-19. Musí byť rozšírené a dostatočne financované," doplnil.
OSN varovala, že pandémia narušila duševné blaho celých spoločností a že je v dlhodobom horizonte nutné počítať s nárastom vážnych psychických potiaží obyvateľov. Ak štáty nezareagujú, vyústi súčasná situácia do rozsiahlej krízy nielen duševného, ale i fyzického zdravia.