LONDÝN - Výskum nového koronavírusu takmer denne prináša nové zistenia a informácie súvisiace s jeho správaním. Britskí vedci z nadácie Queen Elizabeth Hospital Foundation Trust a University of East Anglia napríklad zistili koreláciu medzi nedostatkom vitamínu D a ochorením COVID-19.
Vitamín D sa tvorí v koži vďaka slnečnému žiareniu a je potrebný na reguláciu množstva vápnika a fosfátov v tele. Môžeme ho tiež absorbovať z potravín ako sú ryby či huby. Živiny, ktoré obsahuje, sú potrebné na udržanie zdravých kostí, zubov a svalov. Jeho nedostatok môže viesť ku krivici a osteomalácii (mäknutie kostí), dôležitú úlohu zohráva aj v imunitnom systéme. Jeho benefity sú teda nespochybniteľné.
Predbežné výsledky štúdie britských vedcov najnovšie preukázali súvislosť medzi deficitom vitamínu D a úmrtnosťou na COVID-19 v krajinách Európy. K tomuto zisteniu sa dopracovali po vyhodnotení údajov o priemernej hladine vitamínu D u obyvateľov z dvadsiatky európskych štátov, ktoré porovnávali s mierou úmrtnosti na COVID-19. Štatistická analýza týchto dát odhalila významnú koreláciu, pretože oblasti s najvyššou úmrtnosťou patria zároveň k lokalitám, kde majú obyvatelia najnižšiu priemernú hladinu tohto vitamínu. "Ochorením COVID-19 je najviac ohrozená skupina obyvateľstva, ktorá trpí nedostatkom vitamínu D," píše sa predbežnej správe.
Na mieste je preto otázka, či by nebolo správne odporúčať ho ako doplnok stravy. Ak totiž ľudia trávia väčšinu dňa v interiéri, nemajú možnosť získať tento vitamín zo slnka. Autori štúdie však upozorňujú na to, že štúdia zatiaľ nie je ukončená. Jej výsledky musia byť posudzované s určitým odstupom, pretože zvažujú iba jednu premennú, a preto je nesprávne zamieňať si koreláciu s príčinnou súvislosťou. Zároveň je potrebné pamätať na to, že predávkovanie vitamínom D môže spôsobiť viaceré zdravotné komplikácie.