WASHINGTON - Niektoré druhy zvierat sú oveľa vynaliezavejšie, ako by si bežný človek vedel predstaviť. Podľa výskumu francúzskych vedcov sa africké šimpanzy dokážu samy liečiť výberom tých správnych byliniek. Hlodavce v Amerike sa zas pred predátormi bránia tým, že využívajú hadí pach!
Francúzskym a ugandským vedcom sa podarilo po štyroch mesiacoch výskumu prvýkrát opísať správanie šimpanzov, keď sú choré. Pri skúmaní týchto ľudoopov v Ugande dokonca zistili, že by vďaka tomu mohli vynájsť aj nové lieky pre ľudí trpiacich maláriou či nádorovými ochoreniami. Šimpanzy menia pri zdravotných problémoch stravovacie návyky a vedia si vybrať tie pravé bylinky na liečenie. Jeden horúčkou trpiaci samec si napríklad nielenže „naordinoval“ správne rastliny, ale dokázal si ich aj dávkovať a živiť sa nimi počas celého dňa.
Zaujímavý objav sa podaril aj americkým vedcom pri výskume hlodavcov. Tieto zvieratká sú malé a roztomilé, hrozí im však nebezpečenstvo zo strany predátorov. Vynašli si preto účinnú ochranu - hadí pach. Podľa vedcov z Davisovej univerzity napríklad tamojšie sysle žujú kožu, ktorú pravidelne zvliekajú jedovaté štrkáče. Potom si ňou natrú aj kožuch a prekryjú vlastný pach. Predátorov tak držia od seba v bezpečnej vzdialenosti. Pomáha im to najmä v období spánku.