GÍZA - Jedinečný astronomický zážitok sa naskytol fotografovi, ktorý pri jarnej rovnodennosti zachytil slnečné lúče spoza egyptskej sfingy. K tomuto javu podľa Egyptského ministerstva starožitností dochádza iba dvakrát ročne, na jar a na jeseň.
Počas rovnodennosti nesmeruje zemská os k Slnku a ani od neho, čo znamená, že severná a južná pologuľa dostávajú rovnaké množstvo slnečného svetla. Inými slovami, deň a noc sú rovnako dlhé. Tento jedinečný jav sa dal pred niekoľkými dňami pozorovať na egyptskej sfinge, ktorá je umiestnená na strategickom mieste.
Sfinga vysoká 74 metrov a zobrazuje mýtického človeka a mýtického leva v jednej postave. Na tvári sochy je viditeľná podoba s faraónom Khafrem, štvrtom kráľovi 4. egyptskej dynastie. Khafre dal údajne postaviť druhú a tretiu pyramídu v Gíze.
Pozícia sfingy počas letného a zimného slnovratu naznačuje, že starovekí Egypťania ju na dané miesto umiestnili zámerne. "Tento jav dokazuje, že archeológovia sa mýlili, keď tvrdili, že starovekí Egypťania našli náhodnú skalu a premenili ju na sochu ľudskej tváre a zvieracieho tela," vysvetlilo Egyptské ministerstvo starožitností.