MELBOURNE - Za posledných pár mesiacov teploty v hornej vrstve atmosféry nad Antarktídou vzrástli až na tridsať stupňov Celzia. Ide o jeden z najdramatickejších meteorologických fenoménov náhleho otepľovania. Vedecký tím tvrdí, že vysoké teploty môžu zapríčiniť rovnaké oteplenie v Austrálii.
Vedci z Austrálskeho úradu pre meteorológiu (BOM) si tento jav prvýkrát všimli posledný augustový týždeň. V nasledujúcich týždňoch teplota v stratosfére neustále rástla, vyšplhala sa až na neuveriteľných tridsať stupňov Celzia. Nové klimatické modely upozorňujú, že prudké otepľovanie nad najchladnejším svetadielom môže ovplyvniť vývoj teplôt aj v Austrálii. "Naša štúdia je významná, pretože je prvá svojho druhu. Identifikuje a klasifikuje priame spojenie medzi antarktickým polárnym vírom na jar a austrálskymi teplotnými extrémami od konca jari až do leta," uviedol Ghyslaine Boshat, environmentálny výskumný pracovník z Monash University.
Táto udalosť je úzko spojená s narušením alebo rozpadnutím polárneho víru nad Antarktídou. Vírom sa myslí rozsiahla nízkotlaková zóna, ktorá sa špirálovito točí okolo južného pólu v smere hodinových ručičiek.
Vedci skúmali sneh v Antarktíde: OBJAV, ktorý nepochádza z tohto sveta!
Počas typického zimného obdobia je citeľný teplotný rozdiel medzi zamrznutou polárnou časťou a nie príliš chladným Južným oceánom. To vedie ku vzniku silných vetrov Južným pólom, ktoré vytvárajú vír. S príchodom jari sa slnko posúva na juh a otepľovanie mierni tieto vetry. Niekedy sa táto zmena udeje príliš náhle a prudko. Ak sa tak stane, výboje vzduchu z nižšej atmosféry tlačia do stratosféry, čo oslabuje polárny vír alebo mení smer prúdenia. Výsledkom je prudký nárast teplôt v hornej atmosfére. Nie je isté, ako často dochádza k tomuto javu. Naposledy vedci zaznamenali náhle stratosférické otepľovanie v roku 2002.