MALTA - Archeológovia údajne vyriešili záhadu zmiznutia starovekej civilizácie z Malty, ku ktorej došlo zhruba pred 4500 rokmi. Dôvodom jej zániku je podľa nich katastrofálna sopečná udalosť. Chrámová kultúra maltských ostrovov začala približne pred 5500 rokmi a zanechala po sebe slávne posvätné miesta ako napríklad Ggantijský chrámový komplex.
Skutočnosť, že maltské chrámy sú jednými z najstarších stavieb, ktoré boli objavené, dokazuje, že išlo o komplexné stavby. Boli dokonca staršie ako Stonehenge, no po 1500 rokoch nepochopiteľne zmizli.
Výskumný tím pod vedením Caroliny Maloneovej, špecialistky na prehistóriu z Queen’s University Belfast v Severnom Írsku, vyvŕtal do zeme 30-metrové diery, aby zanalyzoval sediment a peľ. Týmto spôsobom skúmal ľudské kosti na pohrebiskách. Hĺbková analýza odhalila množstvo detailov o tom, ako spoločnosť žila. Čo je však dôležitejšie, odhalila katastrofickú klimatickú udalosť, ku ktorej došlo okolo roku 2350 pred naším letopočtom. Išlo o oblak prachu, ktorý spôsobila sopečná erupcia.
VIDEO Vedci vraj konečne rozlúštili záhadu obrazcov Nazca Lines: Toto majú zobrazovať
Napriek tomu, že na Malte nie sú žiadne sopky, je krajina obklopená spiacimi i aktívnymi sopkami, z ktorých mohol pred tisíckami rokov pochádzať spomínaný oblak prachu. Vedci taktiež našli dôkazy o nedostatku potravín, množstve detských úmrtí či zlej kvalite pôdy.