LONDÝN - Tisíce Britov po tetovaní či piercingu zaznamenali zdravotné ťažkosti. Kráľovská spoločnosť pre verejné zdravotníctvo teraz žiada prísnejšie kontroly, ktorých snahou je obmedzenie infekcií, popálenín a opuchov. Reaguje tak na zvyšujúce sa číslo Britov, ktorí sa nechávajú potetovať, počet tetovacích salónov za posledné desaťročie vzrástol o 173 percent.
Pätina z tých, ktorí si v priebehu posledných rokov dali urobiť tetovanie, piercing, akupunktúru alebo elektrolýzu, utrpela vedľajšie účinky týchto procedúr. Najčastejšie sa vyskytovali popáleniny a opuchy, odhalila anketa Kráľovskej spoločnosti pre verejné zdravotníctvo na základe odpovedí 886 respondentov.
Mnohí z nich boli okrem iného vystavení aj potenciálnemu riziku HIV či smrtiacej sepsy, ktoré mohli spôsobiť špinavé ihly alebo infikovaný technik. Dve pätiny ľudí, ktorí podstúpili zákrok, nekontrolovali, či má osoba, ktorá ho vykonala, licenciu alebo registráciu. Oveľa viac ich zaujímala zručnosť osoby, čistota prostredia a recenzie klientov. Odborníci však varujú, že takéto služby môže ponúkať hocijaká osoba, ktorá si kúpi potrebné vybavenie. Nemusí mať dokonca žiadny doklad o školení alebo kvalifikácii. "Legislatíva a regulácia poskytovateľov týchto služieb, ktorá v konečnom dôsledku chráni verejnosť, sa na rôznych územiach Veľkej Británie markantne líši a pre daný účel nie je postačujúca," upozornila Shirley Cramerová z Kráľovskej spoločnosti.
Cramerová zároveň vyzýva zvyšok Veľkej Británie, aby nasledoval príklad stanovený Walesom, kde licenčné požiadavky zahŕňajú povinnú kvalifikáciu na kontrolu infekcií. Kráľovská spoločnosť chce zaviesť povinný systém udeľovania licencií, aby experti v praxi dokázali znížiť riziko komplikácií. Spoločnosť sa bude tiež zasadzovať za to, aby dermatologickú výplň vrások mohli podstúpiť len osoby staršie ako 18 rokov.