LOS ANGELES/LONDÝN - Kým sa osemnásťročná Karmen Curleyová zotavuje po úraze v nemocnici v Los Angeles, jej staršia sestra Sian zháňa peniaze na vyplatenie liečebných nákladov. Mladá Britka totiž pred odletom z domova zabudla na cestovné poistenie. Čiastka za lekársku starostlivosť sa šplhá k astronomickej sume a zo skúsenosti mladej ženy by sa mali poučiť všetci, ktorí si myslia, že sa im na dovolenke nemôže nič stať a odmietajú sa poistiť.
FOTO Dovolenka z pekla: Muž (66) sa nakazil na Cypre, takmer sa z neho stal invalid
Návštevu Karmen Curleyovej (18) u sestry Sian v Los Angeles ukončil nepríjemný úraz. „Požičali sme si elektrokolobežky. Boli sme na nich iba chvíľu. Karmen nabehla na dieru v chodníku a vtom ležala v kaluži krvi. Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo,“ spomína si Sian (22), ktorá študuje v USA.
So sestrou si vraj naplánovali výlet do San Francisca a Las Vegas, lenže náhly úraz v Los Angeles zmenil letnú dovolenku na nočnú moru. A kým mladšia zo sestier leží od 28. mája v nemocnici UCLA na jednotke intenzívnej starostlivosti s poranením lebky, staršia sa snaží zhromaždiť peniaze za nákladnú liečbu.
Lekári pacientke, ktorá má zlomenú orbitálnu kosť, zatiaľ zakázali presun domov do Severného Írska. Suma za liečbu sa doteraz vyšplhala na 150-tisíc dolárov (cca 133-tisíc eur). Za denný pobyt na JIS si totiž nemocnica účtuje 15-tisíc dolárov a táto suma nezahŕňa lieky a skenovanie. Ak sa mladá žena zotaví, bude musieť absolvovať vyšetrenie, ktoré stojí 4000 dolárov (cca 3550 eur).
„Lekári nedokážu odhadnúť, ako dlho bude všetko trvať a ja zasa neviem, ako dám dohromady takú tučnú sumu,“ hovorí smutná Sian, ktorá už požiadala o pomoc cez GoFundMe a zatiaľ zhromaždila takmer 16-tisíc dolárov (cca 14 200 eur). Situácia by však nebola taká komplikovaná, keby sa Karmen pred odletom poistila. „Zostala som na všetko sama. Nemám tu nikoho, naša mama zomrela a ja naozaj neviem, čo mám robiť.“
V súvislosti s incidentom vyplávali na povrch aj nepríjemné fakty spojené s používaním obľúbených elektrických kolobežiek. Výrobca Bird, na ktorom Britka jazdila, bol totiž v minulosti silným zástancom názoru, že počas jazdy na tomto výrobku nie je potrebné nosiť prilbu a postaral sa o to, aby bolo jej povinné používanie zákonne zrušené. „Počet úrazov na týchto kolobežkách je minimálny a predstavuje menej ako 1% z celkového počtu úrazov na elektronických skútroch v celom svete,“ uviedol minulý rok bezpečnostný riaditeľ spoločnosti Paul Steely White.
Je tu však aj iná štatistika, ktorá tvrdí, že iba od začiatku roku 2018 zomrelo v USA na následky zranení na elektrických kolobežkách 11 ľudí. Z toho 9 z nich na prenajatých výrobkoch. Ďalšia štúdia Watchdog Consumer Reports vo februári uviedla, že od roku 2017 došlo v USA najmenej k 1 545 nehodám súvisiacim s kolobežkami a iba 4% zo zranených mali na sebe počas jazdy prilbu.