SHIVTA - Obraz Ježiša Krista, ktorý bol v izraelskej púšti objavený pred takmer sto rokmi, podrobili nedávno vedci novej analýze. Z jej výsledkov, ktoré boli zverejnené v časopise Antiquity, vyplynulo, že ide o jedno z najstarších vyobrazení Božieho syna s krátkymi vlasmi.
Keď archeológovia v roku 1920 objavili v ruinách mesta Šivta v Negevskej púšti na stene kostola bližšie neidentifikovateľný obraz, neprikladali mu veľkú dôležitosť. Podľa poslednej analýzy však ide o vyobrazenie tváre mladého Ježiša Krista s krátkymi vlasmi. Je staré približne 1500 rokov.
FOTO Vedci sa opäť pokúsili rozlúsknuť záhadu Turínskeho plátna: Podarilo sa im to!
Samotné mesto bolo založené ako farmárska dedina v druhom storočí nášho letopočtu. Tá sa postupne rozrástla a jej existencia sa datuje do ôsmeho storočia, kedy bola dobytá počas arabskej expanzie. Kresťania obývali toto miesto v byzantskom období a práve z tejto etapy pochádza aj kostol, kde bol objavený vzácny obraz.
"Kristova tvár na tejto maľbe je dôležitým objavom. Patrí do ikonografickej schémy Krista s krátkymi vlasmi. Táto podobizeň bola obzvlášť rozšírená v Egypte a v Sýrskej Palestíne, ale nepochádza z obdobia neskorého byzantského umenia," uviedli vedci vo svojej správe. Pripomenuli, že toto zobrazenie Mesiáša pripomína náboženskú ikonografiu, ktorú používa pravoslávna cirkev a ide o ďalší dôkaz rozmachu kresťanskej komunity a raného kresťanského umenia v danom regióne.