© Zoznam/
Nový Čas
Zuby dokážu človeka poriadne potrápiť. Niektorí dokonca
tvrdia, že je to najhoršia bolesť na svete. Bolia,
keď rastú, ale aj keď o ne človek prichádza. Bolesť sa
väčšinou objavuje vtedy, keď to najmenej čakáte. Možno
preto vzniklo o zuboch mnoho poloprávd a mýtov.
Zubný kaz sa môže "chytiť"...
Je pravda, že určité kmene baktérií v ústach spôsobujú zubný kaz. Tie však máme od narodenia, preto sa nimi nakaziť nemôžeme. Na to, aby zubný kaz vznikol, baktérie potrebujú výživu, hlavne cukry, ktoré môžu kvasiť. Ak ich "udržíme na uzde" pravidelným čistením a nebudeme ich nadbytočne zásobovať cukrom, výskyt kazu bude minimálny.
Komu vypadajú mliečne zuby neskoro, bude mať dlho zdravé zuby...
Nie je to pravda. Výmena dočasných zubov za stále je geneticky naprogramovaná. Väčšina z nás už v trinástich rokoch nemá žiadny dočasný zub. Ak u niekoho tento zub pretrvá dlhšie, je to väčšinou znak toho, že sa jeho stály nástupca vôbec nezaložil. To, ako dlho budeme mať v ústach stály chrup, závisí hlavne od čistenia zubov a starostlivosti zubného lekára.
Paradentóza je dedičná, prevencia funguje len v malej miere...
Dedičnosť pri paradentóze hrá svoju úlohu, ale nie zásadnú. Najdôležitejšia je prevencia, teda správne čistenie zubov, a pravidelné návštevy zubára alebo dentálneho hygienika. Pre tých, u ktorých sa v najbližšej rodine vyskytla závažná paradentóza vedúca k rýchlej strate zubov a objavuje sa u nich krvácanie ďasien alebo zápach z úst, toto odporúčanie platí dvojnásobne.