WASHINGTON - Minulú nedeľu preletel okolo Zeme asteroid. Nejde síce o ojedinelý jav, lenže v tomto prípade bol spozorovaný na poslednú chvíľu, a to napriek tomu, že mal úctyhodné rozmery. Udalosti, ako táto svedčia tom, že zákonitosti vesmíru sú nevyspytateľné a ďaleko presahujú možnosti špičkovej techniky.
Iba 21 hodín pred preletom asteroidu 2018 GE3 o rozlohe futbalového ihriska upozornili prístroje v NASA na jeho príchod, určili jeho parametre a dokázali odhadnúť jeho trasu. Spomínaný asteroid nakoniec preletel okolo našej planéty vo vzdialenosti 192 200 kilometrov. Ide približne o polovičnú vzdialenosť, aká nás delí od Mesiaca, a tým pádom nepredstavoval pre našu planétu žiadne riziko. Toto bol jediný dôvod, prečo môžeme zostať pokojní, pretože prístroje zaznamenali asteroid príliš neskoro. Ak by dopadol na našu planétu, dokázal by zničiť celé mesto.
Odborníci sa teraz predbiehajú v hypotézach, čo by sa stalo, ak by teleso preletelo v bližšej vzdialenosti a bez varovania by sa prirútilo k jej povrchu. Svojimi rozmermi (47 x 100 m) totiž pripomína podozrivú kométu explodujúcu v roku 1908. Tá zlikvidovala približne 2000 km² sibírskych lesov a do dejín je zapísaná ako Tunguská udalosť.
Asteroid 2018 GE3 flew past us today, half the distance to the Moon. Around 50-100 m in diameter, it was several times the 2013 Chelyabinsk meteor, around the size of the 1908 Tunguska event ~ easily enough to destroy a city. We had less than a day's warning. (Michael Jäger) pic.twitter.com/kElrxBiUoB
— Andrew Rader (@marsrader) 16. apríla 2018
"Tento asteroid by sa pravdepodobne rozpadol v atmosfére, ale aj tak by spôsobil regionálne škody. Ide o pozoruhodnú udalosť, asteroid bol zaznamenaný len pár hodín pred jeho preletom. Znamená to, že podobné útvary nás môžu prekvapiť kedykoľvek," píše sa na stránke spaceweather.com. V tomto roku už bolo spozorovaných niekoľko asteroidov a ich prelet bol vopred zmapovaný. Avšak experti odhadujú, že viac ako štvrtinu z nich napriek ich blízkej polohe k Zemi nie je možné identifikovať.
Asteroidu, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe Slnka, trvá dva a pol roka, kým prenikne do slnečnej sústavy a prekoná orbity planét. Termín ďalšieho preletu je stanovený na rok 2152 a aj v tomto prípade by malo ísť o bezpečnú vzdialenosť od Zeme. Udalosť z minulého víkendu však otvára otázku, či sa náhodou k Zemi medzitým nepriblíži nejaký jeho zablúdený menší či väčší brat.