JAMAL - Krátery množiace sa na Sibíri sú už niekoľko rokov predmetom záujmu vedeckého skúmania. Odborníci sa doteraz zhodli na dvoch možných teóriách, prečo dochádza k ich vzniku, no ani jedna netvrdí, že ide o dielo mimozemšťanov, čím sklamali milovníkov konšpiračných teórií.
Explodujúce krátery na Sibíri priťahujú pozornosť vedcov už niekoľko rokov. Ich množstvo sa za posledné obdobie priblížilo k tisícke a milovníci UFO, ktorí boli až doteraz presvedčení o tom, že pod zvláštne geologické výjavy sa podpísali mimozemské civilizácie, sú pravdepodobne čím ďalej, tým viac sklamaní.
Dlhodobým výskumom v oblasti sa totiž experti dopracovali k dvom teóriám. Prvá hovorí o možnosti výbuchu metánu, ktorý si svojou rozpínavosťou hľadá cestu na zemský povrch a svoje putovanie ukončí silnou explóziou. Druhá alternatíva je založená na existencii fenoménu nazývaného pingo. V tomto prípade sa veľké množstvo zamrznutej vody vytlačí na povrch a rozpúšťajúci sa ľad vytvorí kráter. Druhú teóriu navyše podporuje aj narastajúce globálne otepľovanie.
Vedci skúmajú tajomnú modrú dieru vo Veľkom bariérovom útese: Z jej útrob sú nadšení
Vedci pri tvorbe teórie o metáne vychádzajú z predpokladu, že napriek mrznúcej klíme je v pôde obalenej ľadom stále dostatok organického života. Ide najmä o množstvo drobných rastlín a mikroorganizmov. Tie po uhynutí zostávajú uväznené v ľadovej vrstve a ich postupné nahromadenie môže spôsobiť, že metán vznikajúci ich rozkladom sa stal pod povrchom neudržateľným, a tak jednoducho explodoval. A aj v tomto prípade hrá dôležitú úlohu globálne otepľovanie. Narastajúca teplota totiž urýchľuje rozklad týchto mikroorganizmov, v dôsledku čoho dochádza k výbuchom častejšie.
Pokiaľ ide o teóriu "pingo", ak sa ukáže, že je pravdivá, podobné krátery budú podľa odhadov iba pribúdať, keďže globálne otepľovanie má stúpajúcu tendenciu.