Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Geniálny vynálezca zbohatol vďaka zvláštnosti: Legenda vraví, že mu pomohol záhadný sen

Elias Howe Zobraziť galériu (3)
Elias Howe (Zdroj: Wikipedia)

WASHINGTON/PRAHA - Najznámejším šijacím strojom bola a je pre rad generácií šičiek takzvaná singerovka pomenovaná podľa svojho autora Isaaka Singera. Na princíp tohto stroja, použitie dolnej a hornej nite, ale získal patent americký technik Elias Howe, od ktorého úmrtia uplynie 3. októbra 150 rokov. Vynálezcom bol Howe vynikajúcim, ďalším jeho patentom bol napríklad predchodca dnešného zipsu, ale ako obchodník príliš zdatný nebol a skoro skončil na mizine. Nakoniec sa však slávy aj bohatstva dočkal.

FOTO Mladík vyriešil odveký problém ľudstva a užívatelia ho za to milujú

Spájať s prvými šijacími strojmi iba Howeho a Singera by ale bolo nespravodlivé. Prvý návrh šijacieho stroja si dal patentovať Angličan Thomas Saint v roku 1790, jeho návrh však nebol nikdy realizovaný. Potom svoje stroje predstavili rakúsky vynálezca Jozef Madersperger, ktorého stroj s retiazkovým stehom sa ešte veľmi nepresadil, a francúzsky krajčír Barthélemy Thimonnier. Ten síce zostrojil niekoľko desiatok strojov, nahnevaní robotníci v obavách o svoju prácu ich ale všetky zničili.

Šitie viazaným stehom s dvojitou niťou, ihlou s očkom blízko hrotu a člnkom potom vynašiel Američan Walter Hunt v roku 1833. O svoj vynález však nemal veľmi záujem a jeho nápadu sa chopil Howe, ktorý v roku 1845 na rovnakom princípe skonštruoval svoj šijací stroj. A ten sa stal neskôr základom pre "singerovku".

Geniálny vynálezca zbohatol vďaka
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Wikipedia)

Howe sa narodil 9. júla 1819 v mestečku Spencer v štáte Massachusetts. Vyrástol v rodine farmára a mechanika ho veľmi zaujímala už od detstva. V 16 rokoch nastúpil do dielne vyrábajúcej a opravujúcej všemožné stroje. Už od mladosti bol pod vplyvom svojho šéfa posadnutý myšlienkou na šijací stroj, ktorý si nakoniec nechal patentovať v septembri 1846. Cesta k vynálezu ale bola dlhá.

Howemu sa najprv podarilo zohnať mecenáša, ktorý mu poskytol financie a priestory na experimenty. Roky sa mu ale nedarilo - niť sa stále trhala. Ihla, ktorú mal v prístroji zabudovanú, mala otvor hore, tak ako normálna ručná ihla. Podľa legendy mal nešťastný Howe sen, v ktorom videl bojovníka s kopijou, ktorý mal v špičke hrotu zvláštny otvor. Keď precitol, myšlienka na zostrojenie šijacieho stroja bola na svete - otvor pre niť musí byť na špičke ihly.

Geniálny vynálezca zbohatol vďaka
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Wikipedia)

Stroje začal predávať, no zákazníkov odrádzala ich cena. Podľa väčšiny zdrojov sa pohybovala okolo 300 dolárov a za to si nikto stroj nekúpil. Howe tak odcestoval do Anglicka, kde sa mu však tiež nedarilo, predal teda práva na svoj vynález a po návrate do USA zistil, že istý Isaac Singer predáva stroje vyrobené podľa jeho návodu. Spor skončil na súde, ktorý nakoniec po päťročnej bitke Howemu priznal nárok na náhradu straty zisku aj podiel z každého ďalšieho predaného stroja. Z Howeho sa nakoniec stal zámožný človek a úspešný podnikateľ.

Jeho výrobky slávili úspech aj za oceánom a v roku 1867 dostal od Napoleona III. francúzsky Rad čestnej légie a pred rokmi bol uvedený do americkej siene slávy vynálezcov. Už v roku 1851 si Howe nechal patentovať ďalší svoj vynález, "automatický súvislý zapínač šiat", ktorý ale fungoval na úplne inom princípe ako dnešné zipsy. Zúčastnil sa tiež občianskej vojny na strane Únie a v septembri 1867 zomrel ako 48-ročný.

Viac o téme: VynálezcaPatentŠijací strojElias Howe
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu