EVANSTON - Všetkých, ktorí sa zaujímajú o pôvod a vznik života na zemeguli, možno zaujme posledná štúdia vedcov z Northwestern University v americkom Illinois. Na základe nej zistili, že život na našej planéte vznikol z hmoty, ktorá bola vychrlená hviezdnou explóziou a preletela miliardy kilometrov z inej galaxie.
Vedci počas štúdie použili počítačové modely, aby zistili, ako vznikla naša galaxia. Simulovali pohyb hmoty cez vesmír a vytvorili detailný obraz vesmíru na samom začiatku Veľkého tresku. Simulácia ukázala, že hmota nesúca život sa presunula z menších galaxií na väčšie, ako naša Mliečna dráha. To by znamenalo, že mnohé časti Mliečnej dráhy majú svoj pôvod v iných galaxiách, odkiaľ sa presunuli spomínanými hviezdnymi explóziami.
A hoci sa táto hmota nesúca život šírila vesmírom stovky kilometrov za sekundu, išlo o vzdialenosti tak obrovské, že ich prekonanie trvalo niekoľko miliárd rokov. "Vzhľadom na túto teóriu môžeme ľudí považovať za "cestujúcich" v kozmickom priestore alebo za prisťahovalcov z inej galaxie," povedal docent Daniel Anglés-Alcázar.
Nový pojem - medzigalaktický prenos - tak môže meniť pohľad na všetky teórie spájané s pôvodom života na našej planéte. "Táto štúdia premieňa naše chápanie toho, ako vznikli galaxie z Veľkého tresku," dodáva Alcázar. Podľa najnovších zistení existuje predpoklad, že v celej našej slnečnej sústave, a tým pádom aj na zemeguli a v každom z nás, existuje niečo aj z iných galaxií. "Náš pôvod je teda oveľa menej "miestny", ako sme si predtým mysleli," tvrdia vedci.