EXETER - Ak ešte niekto doteraz pochyboval o existencii globálneho otepľovania, toto ho musí presvedčiť. Na Antarktíde sa totiž v posledných desaťročiach čoraz viac rozmáha rastlinný život. Ako inak, môže za to ľudská činnosť.
Na najstudenšom kontinente možno rastlinný porast vidieť len zriedka. Je to pochopiteľné, pretože je takmer celý pokrytý ľadom a snehom. Vedci, ktorí študovali tamojší mach, však zistili, že za ostatných päťdesiat rokov sa biologická aktivita na Antarktíde rapídne zvýšila.
Experti z Univerzity v Exeteri skúmali zelený porast pokrývajúci územie s rozlohou približne 600 kilometrov a z výsledkov ich analýzy vyplýva, že na Antarktickom polostrove sa odohrali významné biologické zmeny. "Neustále zvyšovanie teploty na Antarktíde za ostatné polstoročie malo dramatický dopad na mach rastúci v tomto regióne. Ak to bude pokračovať a ak sa aj naďalej budú topiť ľadovce tak, ako doteraz, Antarktída v budúcnosti ozelenie celá," povedal doktor Matt Amesbury.
Vedci vyriešili záhadu krvavých vodopádov v Antarktíde: Milión rokov staré prekvapenie
Okrem topenia ľadovcov sú známkou globálneho otepľovania v tejto časti sveta aj čoraz častejšie zrážky a zvyšujúca sa sila vetra. Výskum naznačuje, že v rastlinách a pôde príde k zmenám už pri sebemenšom pokračujúcom otepľovaní, píše sa v článku magazínu Current Biology.
Rastlinný život momentálne existuje na 0,3 percente plochy kontinentu, toto číslo však už v blízkej budúcnosti rýchlo porastie. Vedci teraz plánujú zo vzoriek machu zistiť, do akej miery zmena klímy ovplyvnila ekosystém ešte predtým, než sa pôsobením ľudskej činnosti začalo globálne otepľovanie.