HAVANA - Dlhoročný kubánsky komunistický diktátor Fidel Castro zomrel vlani v decembri ako kresťan. Pred smrťou ho denne navštevoval kňaz a od katolíckej cirkvi dostal posledné pomazanie. S odvolaním sa na Castrovu taliansku exmilenku a neter kardinála Annu Mariu Tragliovú to napísala rakúska katolícka agentúra Kathpress.
Castrova smrť nie je koncom leninského sociálneho experimentu: Pokračuje aj na Slovensku
"Niekoľko jezuitských otcov mi povedalo, že Fidel Castro zomrel utešený náboženstvom," vyhlásila Tragliová.
Dnes 69-ročná žena udržiavala s Castrom pravidelný telefonický kontakt do vlaňajšieho mája. Na Kubu prišla naposledy pred rokom a pol, kedy sa už Castrovo zdravie výrazne zhoršovalo. Pri poslednom osobnom stretnutí vraj našla exdiktátora veľa zmeneného. "Jedného dňa mi povedal: myslím často na tvoje slová - odkazoval na moju kresťanskú vieru - a zisťujem, že si mala v mnohých veciach pravdu a ja nie," tvrdí Tragliová.
Talianka je neterou kardinála Luigiho Traglia, ktorý v 70. rokoch minulého storočia pôsobil v Ríme ako vikár pápeža Pavla VI. S Castrom sa prvýkrát stretla vo svojich 27 rokoch vďaka sprostredkovaniu sekretárky kubánskej ambasády v Ríme, s ktorou sa priatelila a ktorá bola Castrovou príbuznou.
Tragliová mnohoročný vzťah s Castrom označila za veľkú lásku. Sama na Kube dlhší čas žila a na jej naliehanie vraj v Havane opätovne otvoril farnosť, kde každú nedeľu navštevovala omšu. Po bohoslužbe na ňu pred kostolom čakal komunistický revolucionár v aute s poznávacou značkou "Comandante 1".
Tragliová spomína aj na udalosť z roku 1974, kedy na Kubu pricestoval vtedajší vatikánsky "minister zahraničia" Agostino Casaroli. Pápežský vyslanec k sebe Talianku pozval, na stretnutie ale prišiel sám od seba i Castro. Casaroli bol podľa Tragliovej v rozpakoch, medzi oboma mužmi sa vraj ale ihneď vytvorila vzájomná sympatia.
Castrov režim nastolený v roku 1959 označil za oficiálnu štátnu ideológiu ateizmus a katolíci čelili tvrdým obmedzeniam. Komunisti prenasledovali rôznych cirkevných predstaviteľov i veriacich, rovnako ako tisíce ďalších osôb, z ktorých mnohé skončili vo väzení alebo v emigrácii. Od 90. rokov ale Havana svoj prístup zmierňuje a v roku 1998 povolila Jánovi Pavlovi II. vôbec prvú pápežskú návštevu ostrova, ktorá začala renesanciu náboženského života na predtým výrazne katolíckej Kube.
Niektorí kubánski disidenti kritizujú cirkev za to, že ich ignoruje a že spolupracuje s kubánskym režimom. Keď na ostrov v septembri 2015 prišiel pápež František, nestretol sa podľa agentúry AP so žiadnym opozičníkom.