POSTUPIM - Odborníci odhalili podmienky, ktoré čakali Zem potom, čo ju v minulosti zasiahol asteroid. Podľa nich masívna hornina z vesmíru, ktorá vyhladila dinosaury, vyvrhla k našej oblohe nielen obrovské mračno prachu, ale aj niečoho iného, čo uvrhlo našu planétu do temnoty. Zablokovanie slnečných lúčov spôsobilo veľký mráz, ktorý trval tri roky a tieto prehistorické zvieratá úplne zdecimoval.
Ľudstvo bude spálené zaživa: Slnko napučí na stonásobok súčasnej veľkosti, varujú vedci
"Veľký chlad po dopade asteroidu, ktorý má na svedomí kráter Chicxulub v Mexiku, je medzníkom v histórii Zeme," povedala podľa portálu thesun.co.uk Julia Bruggerová z Postupimského ústavu pre výskum dôsledkov zmeny klímy. "Ochladilo sa a tým myslím, že sa naozaj ochladilo."
"Teraz môžeme prispieť novými poznatkami k pochopeniu často diskutovanej konečnej príčine zániku dinosaurov na konci obdobia kriedy," dodala s tým, že predtým sa predpokladalo, že za ich vyhynutie bol zodpovedný prach, ale vedci zistili, že oveľa horší a dlhotrvajúcejší účinok mali kyslé mraky, ktoré spôsobili, že priemerná teplota po celej planéte klesla pod bod mrazu.
Náraz bol taký katastrofálny, že zemská klíma sa zotavila až po 30 rokoch. "Dlhodobé ochladzovanie spôsobené síranovými aerosólmi bolo oveľa dôležitejšie pre masový zánik ako prach, ktorý zostáva v atmosfére len na relatívne krátky čas," uviedol Georg Feulner, vedúci výskumného tímu v Postupime.
"Bolo to tiež dôležitejšie ako lokálne udalosti, či už extrémne teplo blízko miesta dopadu, požiare alebo cunami," ozrejmil Feulner.