BRATISLAVA - Históriu píšu ľudia svojimi vyjadreniami či skutkami. Netreba ale zabudnúť, že príroda vie tiež zaúradovať a pripraviť nemilé prekvapenie, na ktoré sa desaťročia spomína. My sme si zaspomínali na pár okamihov, ktoré sú súčasťou našich dejín.
Majstrovstvá Európy vo futbale 1976
Išlo o 8. Majstrovstvá Európy vo futbale. Dejiskom celého turnaja sa stala Juhoslávia. Zápas o najlepší tím v Európe sa odohrával na štadióne v Belehrade 20. júna 1976. Proti sebe sa postavila reprezentácia z Československa a reprezentácia Západného Nemecka. Víťaz bol jasný až po penaltách. Československo zažívalo po úspešnom jedenásťmetrovom kope Antonína Panenky nádherné chvíle, plné radosti a osláv.
Brežnev v Prahe 1978
Na prelome mája a júna roku 1978 navštívil vtedajšie Československo Leonida Iljič Brežnev. Najvyšší sovietsky predstaviteľ pricestoval do Prahy s početným zástupom ľudí. Počas svojho pobytu sa stretol s tamojšími politikmi pri riešení problémov obyčajných občanov. Brežnev navštívil aj Bratislavu. Na záver sa ale vrátil späť do Prahy, kde podpísal Spoločné prehlásenie o ďalšom rozvoji bratského priateľstva a všestrannej spolupráce medzi KSČ, KSSS, ČSSR a SSSR. Nezabudnuteľným momentom sa stal bozk Brežneva a Gustáva Husáka.
Novoročný príhovor Gustáva Husáka
Zábery z novoročného prejavu bývalého československého prezidenta Gustáva Husáka prezrádzajú viac ako by mali. Pýšenie sa priamym prenosom bolo veľké klamstvo. Prednatáčané zábery odhalili s čím mal pán prezident najväčšie problémy. Namiesto roku 1984 sa vrátil o sto rokov dozadu. Natáčanie muselo trvať veľmi dlhú dobu a štáb zabudol na jednu podstatnú skutočnosť, hodiny pri konci jeho príhovoru ukazovali pár minút pred pol druhou. Nakoniec to zaklincoval slovami a prianiami venovanými svojim občanom, pri ktorých sa zasekol a s posmeškom dokončil. "To boli úprimné slova naživo od prezidenta."
Snehová kalamita 1987
Prvá polovica januára nemilo prekvapila všetkých, ktorí boli presvedčení o svojej dokonalej príprave na zimu. Od 9.1. začalo v Bratislave neprestajne snežiť. Teploty klesli na – 15 stupňov. Bratislava po troch dňoch hlásila až 65 cm snehu. Vznikali metrové záveje. Skomplikovala sa doprava, pod návalom snehu nevydržali strechy. Boli zatvorené obchody, keďže väčšina pracovníkov dochádzala z vidieka a snehová kalamita im znemožnila cestu do práce. V uliciach sa objavili brigádnici, ktorí pomáhali sneh odhrabávať. Jediný, kto sa zo snehu tešil boli deti.