Sobota28. december 2024, meniny má Ivana, Ivona, zajtra Milada, Nátan

VIDEOpohľad do moskovských väzníc: Sem sa raz dostať, tak sa človek od zúfalstva zblázni

Podmienky v Butyrke sú naozaj príšerné Zobraziť galériu (3)
Podmienky v Butyrke sú naozaj príšerné (Zdroj: YouTube)

MOSKVA - Zúfalý list opozičného aktivistu Ildara Dadina z arktického väzenia upútal pozornosť sveta na stav ruských väzníc. Dadin, ktorý bol za účasť v minuloročných protivládnych protestoch poslaný na 2,5 roka za mreže, svojim právnikom popisoval, ako ho v moskovskej väzbe mučili dozorcovia.

Keď sa o Dadinovej výpovedi dozvedeli aktivisti v Moskve, vyzvali mestskú väzenskú službu, aby začala vyšetrovať porušovanie ľudských práv v moskovských väzobných väzniciach. V súčasnosti je v Moskve osem takýchto zariadení. Sedem z nich spadá pod ruskú Federálnu väzenskú správu a za jedno zodpovedá ruská tajná služba FSB, poznamenal ruský denník The Moscow Times. 

Najznámejším z nich je väzenie Butyrka na severe mesta, ktoré dala postaviť cárovná Katarína Veľká. Väznica pripomína stredovekú pevnosť. Od 18. storočia tam boli držaní najznámejší ruskí politickí väzni. Boľševici, vrátane členov prvej sovietskej tajnej polície Čeky, boli väznení v Butyrke za čias cárskeho Ruska. Jedným zo známych väzňov bol napríklad samotný zakladateľ Čeky, ruský revolucionár Felix Edmundovič Dzerčinskij. Po ruskej revolúcii to boli naopak členovia Čeky, ktorí do väzenia posielali svojich nepriateľov. Do ich nemilosti sa okrem iných dostal aj básnik Osip Mandelstam či spisovateľ Alexander Solženicyn. Než bol Dadin poslaný do väzenia na severe Ruska, bol aj on väznený v Butyrke. 

Butyrka vzbudila svetovú pozornosť v roku 2009, keď tam zomrel Sergej Magnitskij. Ruský audítor a právnik bol nútený žiť v neľudských podmienkach a opakovane mu bola odmietaná lekárska starostlivosť.

VIDEOpohľad do moskovských väzníc:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP)

Jeho bývalý nadriadený, Američan Bill Browder, viedol kampaň namierenú proti tým, ktorí sa na Magnitského smrti podieľali. Browder nakoniec docielil toho, že americký Kongres a prezident Barack Obama schválili zákon, ktorý asi dvanástich ruských úradníkov vystavil rôznym vízovým a finančným obmedzeniam. 

Smrť právnika mala dopad aj na samotnú Butyrku, ktorá musela zlepšiť životné podmienky väzňov a predovšetkým lekársku starostlivosť. Moskovské väznice sú však aj naďalej preplnené. Situácia je tak ťaživá, že úrady zvažujú vybudovanie dvoch nových zariadení na okraji mesta. 

Väzobné väznice v ruskej metropole podľa riaditeľa moskovskej väzenskej správy Sergeja Cyganova svoju kapacitu presahujú o 23 percent, čo znamená, že je vo väzbe o dvetisíc väzňov viac, ako povoľujú bezpečnostné predpisy. Podľa nezávislej aktivistky Anny Karetnikovej je štatistika ešte omnoho horšia; počet väzňov vraj presahuje kapacitu o 30 až 40 percent. 

VIDEOpohľad do moskovských väzníc:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: YouTube)

Oficiálne má každý väzeň nárok na vlastnú posteľ a priestor o rozlohe štyroch metrov štvorcových. V skutočnosti sa ale žiadne také pravidlá v moskovských väzniciach nedodržiavajú. V Butyrke sa väzni často musia striedať v spaní na zemi. Výstavba nových väzníc však problém tak či tak úplne nevyrieši. Úrady podľa Karetnikovej chcú podozrivých držať za mrežami bez toho, aby šli na súd. Jeden starý muž údajne v Butyrke takto strávil štyri roky. 

Viac o téme: MoskvaVäznicaBuryrka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu